Terje Tammekivi • 26. veebruar 2018 kell 3:00
Arvamused
Ainult tellijale

Keskkonnakujundusega stressi vastu

Terje Tammekivi  

Rajatavad tehnopargid võiksid olla rohkem pargid, samuti võiks tööandja rohkem mõelda pereinimeste vajaduste peale, näiteks, kus on lähim lasteaed, kirjutab Ice Design OÜ omanik Terje Tammekivi.

Jagaksin viimastel aastatel ehitatud ärimajad kolme gruppi. Ühed on äärelinna ehitatud üksikhooned, mis on pikitud keskkonda nagu üksik kuusk keset kasemetsa. Tiskre ärimaja on kerkinud Rannamõisa teele. Allkorrusel on restoran, ülakorrusel bürood. Hoone ümbruses madalad elumajad. Meistri ärimaja on Ehitajate tee ääres, ühelt poolt piiratud hallide Õismäe kivimajadega, teiselt poolt loomaaia rohelusega. Nagu näitab kõrval oleva Kadaka ärimaja neoonreklaamituledeta hoone, võib äärelinnas olla rentniku leidmine raske.

Lisaks on tekkinud tehnoloogialinnakud, nagu Ülemiste või siis Tehnopol. Üldiselt tegelevad firmad seal ITga või teenuste pakkumisega. See on keskkond valgekraelisele töötajale. Need on rohelisemad ja kompaktsemad, läbimõeldud planeeringuga kvartalid. Laod ja maaletoojate bürood on lükatud linnaserva, kus tihti kontor ja ladu koos ühes hoones, nagu Tänassilma tehnopargis.

Lisaks sellele on ikka veel alles pigem kesklinnas või Uue Maailma kvartalis asuvad väikefirmad, mis tegutsevad elumajade allkorrusel. Kuid tundub, et siin on trend langev, suuremad eksportivad firmad kolivad kesklinnast ära.

Kinnisvara puhul on oluline asukoht, asukoht ja veel kord asukoht. Kuid see on nii pigem kinnisvara tootluse ja selle hoone omaniku seisukohalt. Aga selle töötaja seisukohalt, kes seal töötama peab? Kõik praegused uued ärihooned on pigem klaasist, terasest ja betoonist. Seinast vaatab vastu internetipistik, kuhu juhtme torgates saad kiire ühenduse maailmaga. Laes on konditsioneer, nurgas kohvimasin. Vahelduseks võiks Tallinna kesklinnas olla mõni puidust kõrghoone. Enamasti on tegemist avatud kontoriga.

Pereinimesena sooviksin aga näha büroohoonetega tehnoparkide asemel väikesi kvartaleid, kuhu oleks võimalus nii tööle minna hommikul kui ka samas jätta laps lähedale kooli või lasteaeda. Et saaks ühiselt näiteks lõunatada. Tööandja, kui kaugel on sinu firma asukohast lähim lasteaed?

Paljud firmad hoolivad sellest, mida töötajad arvavad, tehes tagasisideküsitlusi. Paljud nendest näitavad, et töötajate peamine mure on stress. Universaalset lahendust ei ole, aga kindlasti aitaks see, et tehnopargid oleks rohkem pargid, koos rohealadega. Kus saaks lõuna ajal minna väiksele tervisejooksule värskes õhus.

Äripäev ja kinnisvarafirmad võiksid koostöös luua uue metoodika ärikinnisvara hindamiseks ning kategoriseerimiseks. L-kategooria ärihooned oleks nendele töötajatele, kus lastega pered. N-kategooria võiks huvi pakkuda noortele, seal läheduses oleks palju kohvikuid ja söögikohtasid, kus suhelda. S-kategooria büroopinnad pakuks huvi inimestele, kellel oluliseks sportimisvõimalused ja rahulik stressivaba keskkond. R-kategooria oleks neile, kes sooviksid ratta ning ühistranspordiga liikuda. Nii leiab igaüks endale sobivaima töökeskkonna.

Artikkel ilmub Äripäeva, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, Eesti Gaasi, Silberauto, Nortali ja Harju Elektri arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Hetkel kuum