17. oktoober 2018 kell 3:00

Eestlased keskkonnasõbralikku sõiduautot ei toeta

Pea pooled eestlastest ei toeta süsihappegaasi heitmete koguste vähendamist, kuid keskkonnasõbralike mudelite ostutrend on selgelt tuntav, kirjutab SEB Liisingu tegevjuht Rein Karofeld.

Rein Karofeld  Foto: Ardo Kaljuvee

Euroopa Liidus lepiti oktoobri alguses kokku heitmekoguste uutes kärbetes, kus vahe-eesmärgiks võeti sõiduautode ja kaubikute süsihappegaasi heitgaaside tootmise vähendamine viiendiku võrra aastaks 2025. See ei ole otseselt põhjus, et hakata juba praegu muutma oma kütuseliigi- ja mootorieelistusi, kuid ehk on õige hetk mõelda oma pikaajalisele autokasutusele.

SEB Liisingu uuringust selgub, et 44 protsenti eestlastest ei poolda Euroopa Liidu algatust ning rohkem kui neljandik küsitletuist arvab, et nõuded on liiga karmid ja ebavajalikud. Umbes viiendik aga kinnitab, et on peamiselt diiselautodele suunatud regulatsioonides pettunud.

Minnakse kaasa

Samas kujundavad tulevikunõuded, mis eeskätt puudutavad diiselmootoritele kasutamist, juba praegu eestlaste autovalikut ning kümnendik küsitletuist on kinnitanud, et plaanib juba lähiajal diiselautoga sõitmise lõpetada. Veerand uuringus osalenutest kinnitas, et ei kavatse oma järgmise autona soetada diiselautot.

Küsimusele, mis autot plaanitakse tulevikus osta, vastas ligi 40 protsenti vastanutest, et soovivad bensiinimootoriga autot, 28 protsenti pidasid õigeks valikuks hübriidi ning vaid 11 protsenti on kinnitanud oma poolehoidu gaasil sõitvatele autodele. Mootoritüüpi pidas mitteoluliseks näitajaks veidi üle viiendiku vastanutest.

Hetkel kuum