Piret Reiljan • 30 september 2019

Piret Reiljan: riik karistab edukamaid lapsevanemaid

Need, kel on lasteaiaealised või juba suuremad lapsed, teavad, et lapsehooldus“puhkuselt“ tööle naasmine on keeruline mitmel põhjusel. Jätame praegu kõrvale kõik muud mudilase ning töö ühildamise väljakutsed ning keskendume rahale. Avastasin nimelt koos teiste äsja tööle naasnud vanematega halva üllatusena, et retoorikas iibe pärast südant valutav riik tõmbab lapsevanemal naha üle kõrvade kõige halvemal võimalikul ajal, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan.

Piret Reiljan.  Foto: Andras Kralla

Kui vanem läheb tööle ja laps sõime või lasteaeda, on esimesel aastal-paaril lapse sagedane haigestumine üsna kindel. Kogenumad ütlevad, et pane end valmis, pool aega oled haige lapsega kodus ja ainult pool aega tööl. Osal läheb paremini, osal hulleminigi. Ja mida teeb riik? Maksab vanemale hoolduslehel olemise eest 80% eelmise kalendriaasta sotsiaalmaksuga maksustatavast päevatulust. Ja siin ongi konks!

Esiteks ei ole vanemapalk sotsiaalmaksuga maksustatav tulu. See tähendab, et kui vanem naaseb tööle ja eelmisel kalendriaastal ei teeninud ta lisaks(!) vanemahüvitisele igakuiselt üle alampalga ulatuvat töötasu, hakkab ta olenemata saadud vanemahüvitise suurusest haige lapse hooldamise hüvitist saama alampalga alusel. Ent veelgi enam!

Ka siis, kui oled möödunud kalendriaastal juba igati motiveerivat töötasu saanud, kuid asusid tööle näiteks aasta keskel või lõpupoole, jagatakse see loetud kuude jooksul teenitud korralik palk arvutust tehes siiski terve aasta peale laiali päevatuluks. Lühidalt kokku võttes oled igal juhul kaotaja, kuni sa pole terve möödunud kalendriaasta jooksul oma tavapärast palka saanud.

Pole erilist mõtet lisadagi, et kohe vanemapalga lõppedes täiskohaga tööle asumine on paljudel juhtudel kas võimatu või vähemalt ohvreid toov, mistõttu on perede eelarved niigi surve all.

Niisiis, sa võid olla end enne lapse saamist kümnendi või paari kümnendi jooksul üles töötanud, võid teenida ühe, kaks, kolm või neli keskmist palka – lapsehooldus“puhkuselt“ tööle naasnuna haiget last hooldades oled vähendatud alampalgal. Mis sõnumi annab see tööle naasnud väikese lapse vanemale? Vahet pole, mida oled saavutanud ja kui palju panustad solidaarselt sotsiaalmaksu – sel ajal, kui su laps on paratamatult palju haige, lööb riik su pere eelarvesse augu.

Toetuste demagoogia

Lihtsam on neil vanematel, kes kasvatavad last kahekesi. Lihtsam on ka neil, kel on paindlik tugivõrgustik. Reaalsus on aga see, et ükski lapsevanem ei taha sõltuda teis(t)est. Tihti polegi see võimalik, sest näiteks tänapäeva vanavanemad käivad tihti tööl, aga ka ei taha ja ei peagi tahtma sõltuda.

Loe lisaks

Muide, praegune hooldushüvitise arvutamise kord kehtib juba alates 2002. aasta oktoobrist, mil jõustus ravikindlustuse seadus. Valitsust vedas toona Reformierakond Siim Kallase juhtimisel. Ka enne seda kehtis praegusega sama arvutuspõhimõte, kuid aluseks võeti viimase kuue kuu tasu ehk siis 2002. aastal muutus süsteem töötavale lapsevanemale varasemast veel hulga ebaõiglasemaks.

Arvestades, kuidas üha uute valitsuste võimupoliitikud Eesti iibe pärast kõlavate sõnadega pead valutavad, on viimane aeg kirjeldatud olukorda muuta. Hei, otsustajad, vanemahüvitis on vinge, kuid ei kompenseeri muid totrusi. Ja palun ärge hakake rääkima ka lastetoetuste vägevast tõusust, sest vastata saab sarnase demagoogiaga: näiteks ühe lapse puhul sööb ainuüksi Tallinna lasteaiatasu pea kogu toetuse ära nagu naksti.

Hetkel kuum