Pensioniks koguja saavutab pikaajaliselt hea tulemuse ainult siis, kui tal on piisavalt teadmisi, et püsida strateegias ka turgude languse ajal – nii saab riskist tema liitlane, kirjutab Tuleva fondijuht Tõnu Pekk.

- “Mulle meeldib kõige enam Vanguardi asutaja Jack Bogle’i strateegia: pane raha väikse kuluga ja suure tootlusega indeksifondi ja valmistu selleks, et püsida kursil nii headel kui ka halbadel aegadel,” kirjutab Tuleva fondijuht Tõnu Pekk.
- Foto: Andras Kralla
Tulevikuks kogudes tasub võtta rohkem riski, see tähendab suunata suurem osa oma varast aktsiafondi. Ajalugu näitab, et nii on võimalik saavutada oluliselt parem pikaajaline tootlus kui väikse riskiga investeeringutes. Aga risk tähendab ka vara väärtuse kõikumist, mis inimestele ei meeldi.
Kuidas ehitada fond, mis pikaajaliselt töötab hästi, aga millest inimene poolel teel ei loobu? See on keeruline küsimus.
On teada-tuntud tõde, et kehva tootlusega fondist (ehk sellest, mis on “punases”) kipuvad kogujad lahkuma. Mida vähem kogujaid, seda kehvem fondiäri. Pensionifondid on aegade jooksul kasutanud erinevad strateegiaid sellega toime tulemiseks.
Kõik strateegiad ei tööta
Esiteks on paar strateegiat, mis selgelt pole toiminud – ei kogujate ega äri hüvanguks.
Esimene variant on võtta palju riski, aga kogujaid languseks mitte ette valmistada, reklaamides vaid kujutluspilti pensionieast palmisaarel või mitmekohalisi lühiajalisi tootlusnumbreid. Nii kui tuleb langus, kogujad ehmuvad ning lahkuvad fondist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Lisatud graafikud: S&P 500, Stoxx 600 ja OMX Tallinna pikk võrdlus
Lähiaja börsiajalugu ja arvud näitavad, et kodubörs ei ole kindlasti halvem kui globaalsed indeksid, kirjutab börsiajakirjanik Dmitri Fefilov.
Vaata tabelit!
Luminor alustas hinnasõjaga ja langetas investoritele teenustasusid. Pangad tunnistavad tihedat konkurentsi omavahel ja investeerimisplatvormidega, kuid pole veel valmis ütlema, et nüüd samuti hinda alandavad.
Riiklik pension või isiklik kogumispension – kumb on parem? Kui riigi demograafia oleks stabiilne või muutus kogu aeg ühesuunaline, oleks sellele küsimusele lihtne vastata, kirjutab Joel Kukemelk, raamatu “Pensionimiljonär” autor.
Kuigi paljud inimesed on õigusega pensionifondide pärast mures, siis käituvad nad ratsionaalselt, rääkis Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.
Hõbe on tänavu hinnatõusult kullale alla jäänud, sest investorid otsivad kullas geopoliitiliste pingete, kaubandussõja ja majanduslanguse riskide vastu kaitset. Samas püsib hõbeda tööstuslik nõudlus tugev ja tänavu on oodata turul suurt puudujääki, mis toetab hinda ka edaspidi.