Sirje Rank • 14. oktoober 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Draghi võlusõnad Euroopa Kohtus

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi.  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi lubadus teha euro kaitseks riigivõlakirjade ulatusliku tugiostuprogrammiga „mis iganes vaja“ on täna läbikatsumisel Euroopa Kohtus.

Euroopa Liidu kõrgeim kohtuinstants kaalub, kas Euroopa Keskpank on selle lubadusega oma mandaadist üle astunud. Asja tänavu arutanud Saksamaa konstitutsioonikohus väljendas plaani seaduspärasuse osas kahtlust, kuid agentuuri Bloomberg küsitletud eksperdid kahtlevad, et Euroopa Kohus kuulutab selle seadusevastaseks.

„Otsus, mis ütleb, et ulatuslik riigivõlakirjade tugiostuplaan (OMT keskpanga žargoonis – toim.) ei ole kooskõlas Euroopa Liidu aluslepinguga, tähendaks euro lõppu,“ ütles Luksemburgi ülikooli finantsturgude seaduste professor Pierre-Henri Conac. „Poliitiliselt ei saa nad seda teha. Erilist kahtlust ei ole, mis suunas otsus tuleb, kuid küll on kahtlusi selle konkreetse sisu osas.“

Euroopa Keskpank avaldas oma tugiostude plaani 2012. aasta sügisel, kui turud panustasid euro lagunemisele. See rahustas turud maha ja võimaldas euroala majandusel oma pikimast langusest välja saada.

Euroopa Keskpank loodab toetust oma seisukohale, et keskpank peab saama iseseisvalt otsustada, kuidas täita oma hinnastabiilsuse eesmärki. Sihiks seatud 2% asemel on euroala inflatsioon juba enam kui aasta allpool 1% taset ning viimastel andmetel 0,3% tasemel.

Saksamaa konstitutsioonikohus, mis on käsitlenud mitmeid OMT programmi seaduslikkust küsimärgi alla seadvaid hagisid, taotles veebruaris selles küsimuses Euroopa Kohtu arvamust.

„Ma arvan, et [Saksamaa] konstitutsioonikohus ei saa lõpuks [Euroopa Kohtult] kõike, mida nad tahavad,“ ütles Jena ülikooli õigusteaduste professor Christoph Ohler. „Aga ma ei arva ka seda, et Euroopa Keskpank saab kõik, mis nad tahavad.“

OMT programm hajutas hirmud euroala lagunemisest. See ei ole aga võluvits, mis majanduskasvu käivitab. Kaks aastat peale OMT programmi väljakuulutamist, mis on hetkel veel kasutamata reservis, plaanib keskpank käivitada pakendatud ettevõtluslaenude tugiostud, et majanduses saaks rohkem liikuma laenuraha. Mitmed Euroopa Keskpanga viimase aja tugimeetmed on leidnud teravat kriitikat Saksamaa keskpanga juhilt Jens Weidmannilt.

Agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikute hinnangul kasvab tõenäosus, et euroala majanduse olukorra halvenedes laseb Mario Draghi käiku ka OMT programmi ehk valitsusvõlakirjade ulatusliku tugiostuprogrammi, nagu seda on tehtud USAs ja Suurbritannias.

Saksamaa konstitutsioonikohus leidis, et OMT võib olla ELi seadustega vastuolus, kuna kujutab endast majanduspoliitikat, mis on väljaspool Euroopa Keskpanga mandaati. Samuti võib seda vaadelda valitsuste võla monetariseerimisega, mida ELi aluslepingud ei luba keskpangal teha.

OMT võib aga katsumuse läbida, kui see toimub piiratud ulatuses ja konkreetsetel tingimustel.

„Peamine küsimus täna on, kui palju Euroopa Kohus võtab arvesse Saksamaa kohtu alternatiivset tõlgendust,“ ütles Conac.

Euroopa Kohtul kulub otsuse tegemiseks tavaliselt 16 kuud.

2011. aastal lükkas Saksamaa konstitutsioonikohus tagasi hagid Kreeka abipaketi vastu ja Saksamaa osalemise vastu euroala alalise päästemehhanismi ESM eelkäijas EFSFis.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt