Fredy-Edwin Esse • 24. november 2014 kell 8:22

Mida toob pühadeperiood aktsiaturgudele?

Pühademeeleolus ei tohiks aktsiainvestorid valvsust kaotada.  Foto: EPA

USA aktsiaturgudel on käimas erakordne ralli ning investorite kindlustunne on tugev, kuid turuvaatlejate sõnul võivad pullid olla valmis väikeseks puhkuseks.

Kuigi Föderaalreserv on lõpetanud oma tugiostude tegemise, on appi tõtanud Euroopa Keskpank, mille stiimulid aitavad teisel pool ookeani ka USA turge. Viimase aja erakordse ralli kohta on üks vägagi illustreeriv fakt. Viimasel 26 kauplemispäeval on S&P 500 indeks sulgenud iga kord kõrgemal enda viie päeva liikuvast keskmisest. See on võrdne viimase 50 aasta pikima seeriaga, mis viimati juhtus 1986. aasta märtsis, märkis MKM Partnersi turutehnik Jonathan Krinsky. Reedel sulgus S&P 500 uuel kõigi aegade rekordil - 2063,50 punkti.

“Arvestades hooajalisi trende ning alainvesteeritud turuosaliste näivat vajadust järele jõuda, tundub üsna vähetõenäoline 1998. aasta stsenaariumi kordumine (-8% kahe nädalaga),” kirjutas Krinsky värskes analüüsis. “Samas on palju hoiatusmärke, mis viitavad, et tõus järgmise nädala või kahe jooksul ei ole midagi erilist.”

Kauplemismahtudele oodatakse tänupühade nädalaks langust, kuid BMO Capital Marketsi investeerimisstrateegi Brian Belski sõnul on huvitav näha, kust on seni maht tulnud. “Suur osa kauplemismahust on tulnud hädas olevatelt fondijuhtidelt, kes üritavad turule järele jõuda,” ütles Belski MarketWatchile.

Suurtele fondidele pole see aasta parim olnud. Hiljutises analüüsis märkis Goldman Sachs, et 782 riskifondi, mille ühine investeering on 2 triljonit dollarit, keskmine tootlus on -1%, samas kui S&P 500 on aasta algusest üle 12% plussis. Isegi suured aktsiafondid on indeksile kaotamas, sest nende keskmine tootlus on sel aastal 11%, märkis Goldman.

Kui mingeid tähelepanuväärseid uudiseid või sündmusi ei toimu, siis tõenäoliselt loksuvad aktsiaturud kuni aasta lõpuni külg ees, tõdes Belski.

Lähiajal peaksid investorid suhtuma ettevaatlikult aktsiatesse, ütles hiljutises analüüsis Citi USA aktsiastrateeg Tobias Levkovich. Ta viitas, et aktsiaturud on flirtimas eufooria tasemetega, mis 80% juhtudest on järgneva 12 kuuga lõppenud miinusega. Seda kinnitavad American Association of Individual Investors andmed, mis näitasid, et investorite kindlustunne on tõusnud ligi nelja aasta kõrgeimale tasemele.

Hetkel kuum