Juhan Lang • 26. november 2014 kell 11:21

Vene keskpank kaalub stiimulit

Elvira Nabiullina.  Foto: EPA

Vene keskpanga juhi Elvira Nabiullina sõnul võib pank järgmise aasta teises pooles rahapoliitikat lõdvendada.

„Nii pea kui inflatsioon ja inflatsiooniootused aeglustuvad, oleme valmis rahapoliitikat leevendama,“ selgitas ta. „Meie hinnangul on see võimalik aasta teises pooles.“

Alates märtsist on Venemaa suurendanud baasintressimäära 400 baaspunkti võrra, ohjeldamaks kolme aasta kõrgeimat inflatsiooni.

Oktoobris kerkisid Venemaa tarbijahinnad 8,3%le, septembri 8% pealt ehk kiireimas tempos alates 2011. aasta juulist. Keskpanga pikaajaline eesmärk on hoida inflatsioon 4% peal.

Nabiullina hinnangul hakkab inflatsioon aeglustuma justnimelt tuleva aasta teises pooles, sest selleks ajaks on ajutised inflatsiooni kasvu kütnud tegurid taandunud. Läinud kuul tõstis Vene keskpank kõigile ootamatult baasintressi määra 8 protsendilt 9,5 protsendile.

„Me ei võitle inflatsiooniga majanduse arvelt,“ rääkis Nabiullina Bloombergile. „Strateegiliselt peame intresside kärpimiseks inflatsiooni vähendama. Madalam inflatsioon loob prognoositavad rahalised tingimused, mis on vajalikud investeeringute läbiviimiseks.“

Samal ajal on sanktsioonidest räsitud rubla viimase kolme kuu jooksul USA dollari vastu kaotanud 22% ehk enam kui ükski teine Bloombergi poolt monitooritud 170 valuutast.

Hetkel kuum