Kuuba sajandipikkune isolatsioon on lõppemas

17. detsember 2014, 23:00
Kuuba sigarid
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141217/BORS/141219704/AR/0/AR-141219704.jpg

Kuuba ja USA suhted hakkavad normaliseeruma tänu üllatuslikule liigutusele Obama administratsiooni poolt, mis lõdvendab kaubavahetuse ja reisiembargot, mis on olnud Kuubale rakendatud alates Külma sõja lõpust.

Samm ei tähenda mitte ainult USA saatkonna avamist Havanas vaid ka kaubanduslike piirangute leevendamist, mis on näiteks keelanud Kuuba sigarite toomist USA-sse.

Suhete soojendamise valguses vabastati ka USA abitööline Alan Gross ja USA spioon, kes vahetati kolme Kuuba luureagendi vastu – teate avalikustasid USA president Barack Obama ja Kuuba juht Raul Castro.

“Täna muudab USA oma suhteid Kuubaga,” sõnas Obama Valges Majas. “Nii ameeriklased kui kuubalased on kannatanud jäiga poliitika all, mis tulenevad sündmustest, mis leidsid aset ajal, mil enamik meist polnud veel sündinudki.”

Kuuba liider sõnas, et saavutatud progress näitab, et paljudele probleemidele on võimalik leida lahendus.

“Me oleme õppinud kooseksisteerimise kunsti, aktsepteerides oma erinevusi tsiviliseeritud viisil,” sõnas Castro.

Kuuba otsuse taga oli ka majanduslik reaalsus. Riigi pikaajalised patroonid, Venemaa ja Venetsueela, on kaotanud oma mõjuvõimu ja neid pitsitab naftahinna ränk langus.

Valge Maja avalikustas plaanitud sammud peale seda, kui Kuuba vabastas Grossi. Järgnenud valitsusevahelistel kõrgetasemelistel kõnelustel leppisid riigid kokku ka ülejäänud vangide vahetused.

Kuuba nõustus vabastama ka 53 inimest, keda USA käsitleb kui poliitvange.

USA plaanib kiiresti edasi liikuda. Administratsioon loodab regulatsioonid välja töötada järgnevatel nädalatel ning avada saatkond nii kiiresti, kui see logistiliselt võimalik on.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. December 2014, 23:00
Otsi:

Ava täpsem otsing