Rainer Saad • 15. jaanuar 2015 kell 8:46

Saxo Bank: maailm seisab kriisi lävel

Saxo Bank ennustab keerulist aastat.  Foto: Bloomberg

Maailma majandus- ja rahapoliitika on drastiliselt sünkroonist väljas ja seisab silmitsi ennenägematute geopoliitiliste probleemidega, teatab Saxo Bank.

Saxo Banki ennustused

USA majanduse kiire kasv jätkub. Seda tõukavad tagant tarbimine ja madalamad energiahinnad. Saxo Bank ootab 2015. aastal USA majanduse ligikaudu 3%-list kasvu.

Eurotsooni väljavaated jäävad keeruliseks. Erasektor jätkab kokkuhoiu tagaajamist, mis surub alla nii kasvu kui ka inflatsiooni. Saxo Bank ootab 2015. aastal eurotsooni majanduse 1%-list kasvu.

Ühendkuningriigi majandus kasvab 2015. aastal tugeva erasektori kasvu ja valitsuse toetava poliitika abil 2,5%. Peamine nõrkus on eluasemesektori suur aeglustumine.

Hiina Keskpanga jõupingutuste suhtes jääb pank skeptiliseks. Hiina tahab leevendava poliitikaga pidurdada kasvu aeglustumist. Pank prognoosib, et Hiina kasv jääb 2015. aastal alla 6,7%.

„Euroopa majandus muutub viimaks väikeste, uuenduslike ja ärksate ettevõtete jõul toimivaks majanduseks. See on Euroopa tuleviku jaoks suurepärane uudis,“ ütles Saxo Banki peaökonomist Steen Jakobsen. 

Selleni jõudmiseks tuleb aga läbi käia raske aasta. Aasta esimeses kvartalis võib oodata turgude maksimaalse nihkepunkti saavutamist, prognoosib internetipõhine investeerimispank Saxo Bank oma iga-aastases globaalsete turgude prognoosis, kus annab ka olulisemad kauplemisideed 2015. aastaks.

Saxo Banki värske prognoosi järgi ei ole globaalse majanduse ja poliitika segu kunagi varem olnud nii sünkroonist väljas kui praegu. Seisame silmitsi suurte geopoliitiliste riskidega, mis võivad veelgi süveneda, kui nafta hind jääb alla 60 dollari.

Inflatsioon on mitme viimase kümnendi kõige madalamal tasemel, vaatamata sellele, et enamiku arenenud majandusega riikide rahapoliitika on äärmiselt lõtv ja tõusva majandusega riikide rahapoliitika on range. Ainus arenenud majandusega riigi keskpank, mis peaks varsti – tõenäoliselt aasta keskpaigas – alustama rahapoliitika pinguldamise tsüklit, on USA Föderaalne Reservpank. Samal ajal veab krediit kaubanduse allapoole lepingulisi määrasid ning tootlikkus ja volatiilsus on endiselt läbi aegade kõige madalama taseme lähedal.

Globaalse majanduse tasakaalustamiseks tuleb leida vastus turgude aeglustumisele, võidelda deflatsiooni vastu ja astuda vastu kasvavale SKT ja võlgade vahekorrale. Saxo Banki peaökonomist Steen Jakobsen ütles, et 2015. aastal pakub kõige vähem vastupanu madalama väärtusega dollar, mis on stabiilne veidi kõrgemate energiahindade ja muutumatute intressimäärade suhtes.

Tuginedes trendidele, saabub maksimaalse paigastnihke punkt esimeses kvartalis, kuna Euroopa Keskpank teeb oma uue kvantitatiivse leevendamise programmiga suure vea.

Valuutaturud on 2015. aastal märkimisväärselt volatiilsed, USA dollari tugevnemine jätkub esimeses kvartalis ja võivad puhkeda valuutasõjad, eriti Aasias.

Saxo Bank soovitab esimeses kvartalis osta kasvuootuses USA dollarit Šveitsi frangi vastu, et olla märtsis valmis võimalikeks Šveitsi Rahvuspanga karistavateks negatiivseteks kurssideks, ning müüa Hiina jeeni USA dollari ja viimaks Jaapani jeeni vastu, et olla valmis võimalikuks Hiina valuuta devalveerumiseks, mille tulemusena Hiina ekspordiks deflatsiooni ka kogu ülejäänud maailma.

Saxo Bank ootab 2015. aastal globaalse majanduse 3%-list kasvu, võrreldes 2014. aasta 2,2%-lise majanduskasvuga. Kasvu põhjused on madalad energiahinnad, arenenud majandusega riikide väiksem kokkuhoid ja kaubanduse suurem kasv, olulised globaalset kasvu takistavad riskid tulenevad 2015. aastal aga geopoliitilistest pingetest.

Vaatamata eurotsooni suhteliselt madalale kasvule 2015. aastal prognoosib Saxo Bank, et 2015. aastal veavad kasvu Vahemere-äärsed riigid ja Ida-Euroopa riigid. 

Hetkel kuum