Fredy-Edwin Esse • 28. jaanuar 2015 kell 9:30

Kas võtta Microsoft või Apple?

Apple.  Foto: epa

Apple ja Microsoft teatasid täiesti vastandlikest tulemustes. Kumb on aga parem investeering?

Maailma suurim tehnoloogiafirma Apple pühkis teisipäeval kõigi analüütikute prognoosidest mööda tänu väga tugevale nõudlusele iPhone'ide järele. Samal ajal Microsofti tulemused valmistasid pettumuse ning firma prognoosib endale rasket aastat.

Võtame esmalt ette “õunafirma”. 2007. aastal alguse saanud iPhone'i maania ei paista kuidagi lõppevat. Vastupidi – inimesed tahavad endale iPhone'i rohkem kui eales varem. Apple'i jaoks on see ülioluline, sest nende peamine tulu tuleb selle telefoni müügist.

Apple'i majandusaasta esimeses kvartalis, mis lõppes 27. detsembril, müüs firma 74,5 miljonit iPhone'i, mis on 46% rohkem kui aasta tagasi ning ühtlasi ka uus rekord. Analüütikud ootasid keskmiselt 66,5 miljoni iPhone'i müüki. Põhjus nii heade numbrite taga on septembris turule toodud suurema ekraaniga iPhone 6 ning iPhone 6 Plus. Nende kahe mudeli toel on Apple suutnud Samsungilt tagasi võita turuosa paljudel olulistel turgudel, kus viimased kolm aastat kaotati seda.

Lisaks rohkemate telefonide müümisele müüb Apple oma uusi telefone ka kallimalt. Kui aasta varem samas kvartalis oli müügiks läinud iPhone'i keskmine hind 637 dollarit, siis nüüd tõusis see 687 dollarini. iPhone 6 Plus maksab 100 dollarit rohkem kui senised kallimad iPhone'id. Sellele lisaks on Apple suutnud inimesi meelitada uuendama oma telefone ning kulutama rohkem tänu suurema mälumahu pakkumisele.

Edu Hiinas

Veelgi üllatavam ning muljetavaldavam on fakt, et uuringufirma Canalys andmeil tõusis Apple aasta viimases kvartalis Hiina suurimaks nutitelefonide tootjaks, lüües isegi Samsungi ning kohalikku tootjat Xiaomid. Ei pane siis imestama, et Hiinas tabati paar nädalat tagasi mees, kes üritas smuugeldada 94 iPhone 6, mille ta oli oma keha külge teipinud.

Kõige selle tulemusel on Apple kasseerimas ulmelisi summasid. Puhaskasumina teeniti kolme kuuga 18 miljardit dollarit! Kasum aktsia kohta oli 3,06 dollarit. Aasta tagasi oli kasum 13,1 miljardit dollarit. Käive kasvas samal ajal 30% ja tõusis 74,6 miljardi dollarini. Thomson Reutersi küsitletud analüütikud ootasid keskmiselt 67,7 miljardi dollarilise käibe juures kasumiks 2,60 dollarit. Seega prognoose löödi tugevalt.

Apple'i brutokasumi marginaal tõusis esimeses kvartalis 39,9% peale, olles aasta tagasi kaks protsendipunkti madalam. Käesolevaks kvartaliks prognoosib firma käibena 53–55 miljardit dollarit ning brutomarginaali 38,5–39,5%.

Maci arvutite müük on samuti hästi edenemas. Viimased kvartalid on Apple suutnud üleüldisele PC-turu langusele vastu panna. Firma teatel müüdi kvartaliga 5,5 miljonit Maci, mis on 14% rohkem kui aasta varem. Uuringufirma IDC andmeil kukkus personaalarvutite turg sama ajaga 2,4%, kuigi konkurent Gartner väidab, et see tõusis 1%.

Ainus tilk tõrva Apple'i meepotis on iPadide müük, mis kukkus juba neljandat kvartalit järjest. Kvartaliga müüdi 21,4 miljonit tahvelarvutit, mis on 18% vähem kui aasta varem. Inimesed on eelistamas üha suuremate ekraanidega nutitelefone tahvelarvutitele ning lisaks ei nähta uute iPadidega piisavalt paeluvaid uuendusi, mis paneks tarbijaid jooksma uut seadet ostma.

Muutuste aeg

Nüüd aga Microsofti juurde. Tulemustest ma ei hakka lähemalt kirjutama, sest seda tegi investor Toomas oma eilses artiklis. Microsofti äri tervikuna on tegemas praegu läbi muutust, mis lähiajal ilmselgelt kahjustab firma rahateenimisvõimet. Ühe probleemina ei suutnud firma piisavalt kiiresti kulusid koomale tõmmata seoses Nokia ülevõtmisega ja massilise restruktureerimisega.

Teine probleem on Microsofti klassikaline äritegevus ehk litsenseeritud tarkvara müük, mis kannatab, kuna inimesed on minemas üle veebi- ja pilvepõhistele toodetele. Microsoft on pööramas palju tähelepanu enda pilveteenuste harule, mis valmistas ka tulemustes positiivse üllatuse.

Tuleb mõista, et kuigi Microsoft on vägagi tuntud bränd tarbijate mälus, siis suur osa nende rahast tuleb äriklientidelt. Seal räsib neid kehv nõudlus Hiinas, Jaapanis ja Venemaal ning Euroopa äri kahjustab nõrk euro. Firma sõnul mõjutavad need tegurid negatiivselt kogu käesolevat majandusaastat.

Microsofti seadmete ja tarbijate haru käive tõusis samal ajal 8%, 12,9 miljoni dollarini, mis on ligi pool kogukäibest. Kuigi tahvelarvuti Surface müük kasvas 24%, on see endiselt vaid 1,1 miljardit dollarit. Firma jaoks oluline Xbox mängukonsoolide müük kahanes aastaga 7,4 miljonilt 6,6 miljoni ühikuni.

Kõige selle tulemusel kukkus Microsofti aktsia teisipäeval 9,2%, 42,66 dollarini ja tegi läbi ligi 15 aasta suurima dollarites mõõdetud kukkumise. Langusele lisasid hoogu analüütikud, kes üksteise järel hakkasid Microsofti soovitusi alandama.

Nomura alandas Microsofti hinnasihti 6 dollari võrra 50 dollarini ning Sterne Agee langetas hinnasihi 46 dollarilt 44 dollarini. JPMorgani analüütikud alandasid Microsofti kasumi aktsia kohta prognoosi 8%. Kuna tegu oli alles esimese päevaga pärast tulemusi, siis suure tõenäosusega avaldavad paljud teised analüütikud ka enda analüüsid lähiajal.

Kumba eelistada?

Kui nüüd aga valida nende kahe ettevõtte aktsia vahel, siis mina ausalt öeldes ei valiks kumbagi. Müüsin enda Apple'i aktsiad läinud aasta detsembris maha, pärast mida on aktsia valdavalt allpool müüdud hinnataset kaubelnud. Jah, firma on näitamas fantastilisi müüginumbreid, kuid järgnevad kvartalid saavad olema raskemad. Mul on keeruline näha, et nad suudavad septembris välja tuleva iPhone 6s-iga müügirekordit lüüa ja kui iPhone'i fantastiline müügikasv asendub hoopis langusega, siis polegi enam midagi järel. iPadi müük kukub edasi ning Macide müük ei oma erilist mõju ei Apple'i käibele ega kasumile.

Microsoftiga on teine lugu. Nad on oma äri ümber fokuseerimas ja üritavad lõpuks 21. sajandisse jõuda. Windows jätkab enda allakäiku nagu ka Nokia ning personaalarvutite turul võetakse stagnatsiooni hea uudisena. Microsofti jaoks on ülioluline saada enda pilveteenuste äri käima, sest sealt tuleb praegu suurim kasv. Sel aastal on see haru paraku marginaalne, kuna firma prognoosib pilveteenuste aastaseks käibeks 5,5 miljardit dollarit. Aastakäibest ehk umbes 90 miljardist dollarist on see väga väike osa paraku.

Liites kõigele veel Microsofti enda poolt prognoositavaid vastutuuli, siis raske on näha nende ärile sedavõrd suurt positiivset mõju, et oleks mõtet aktsiat lähima aasta jooksul omada.

Hetkel kuum