Birjo Must • 4. veebruar 2015 kell 12:42

Põhjamaade pangad peavad sõda aktsionäride pärast

Nordea Banki juht Christian Clausen jätkab kulude kärpimist.   Foto: Bloomberg

Põhjamaade pankade tulemused jäävad madalate intressimäärade keskkonnas üha kesisemaks, mistõttu jätkatakse kulude kärpimist ja aktsionäride nimel võitlemist.

Analüütikute ootusi suutis nii viimase kvartali kui ka kogu möödunud aasta majandustulemustega ületada vaid Nordea, mille puhaskasum kasvas aastaga 7% võrra 3,3 miljardi euroni.

„Tegime tugeva tulemuse 2014. aastal, mil stabiilne käive, vähenenud kulud ja paranenud krediidikvaliteet aitasid kasumit kasvatada. Seda kõike hoolimata väljakutseid esitavast keskkonnast, kus kasv on nõrk, intressimäärad madalad ning geopoliitilised pinged kasvavad,“ kommenteeris Nordea juht Christian Clausen. Lisaks headele majandustulemustele üllatas pank turge positiivselt ka dividendi tõstmisega.

Head aastast kasumikasvu näitaksid ka Swedbank ja SEB, kuid nende neljanda kvartali tulemused jäid analüütikute oodatule alla. Swedbanki puhaskasum hüppas aastaga 27%, 1,8 miljardile eurole. SEB-l õnnestus puhaskasumit kasvatada 30%, 2 miljardile eurole. Kõige väiksema kasumi teenis mullu Danske, mille puhaskasum kukkus aastaga 46%, 517 miljonile eurole.

Võitlus käib aktsionäride pärast

Danske on olnud hädas sammu pidamisega Rootsi konkurentidega, kes teatasid möödunud nädalal, et tõstavad oma dividende. Danske juhatus tegi ettepaneku maksta dividendi 0,74 eurot aktsia kohta. Dividendid moodustavad 43% kasumist ja see osakaal on teiste pankadega võrreldes madalaim. Konkurentsis püsimiseks kavatseb Danske juhatus viia läbi 671,7 miljoni eurose aktsiate tagasiostuprogrammi.

Skandinaavia suurim laenuandja Nordea tõstis aga tänu oodatust paremale kasumile dividende 44% võrra ja maksab aktsionäridele 0,62 eurot aktsia kohta. Kokku moodustab aktsionäridele väljamakstav summa panga kasumist koguni 70%. Nordea aktsia hind on tänavu tõusnud börsil juba 19%. Danske aktsia hind on sama ajaga kerkinud vaid 2,9%.

Ka Swedbank otsustas hoolimata oodatust väiksemast viimase kvartali puhaskasumist oma dividendi tõsta. Kui mullu maksti aktsionäridele 10,10 Rootsi krooni aktsia kohta, siis tänavu on see summa 11,35. Sellega kasvas ka dividendideks väljamakstav kasumi osa 50%-lt 75%-le, mis on Põhjamaade pankadest kõrgeim.

Swedbanki juht Michael Wolf kinnitas, et pangal on majanduslanguse jaoks puhver olemas. „Kuigi rahvusvahelistes regulatsioonides on veel palju ebakindlust, siis usume, et olukord selgineb,“ märkis Wolf lisades, et Swedbanki dividendipoliitika jääb kindlaks.

SEB tõstis oma dividendi vähem, kui analüütikud ootasid. Möödunud aasta eest makstakse aktsionäridele 4,75 Rootsi krooni aktsia kohta ja dividendideks makstav summa moodustab kasumist 54%.

Keskpanga sammud valmistavad muret

Taani pankadel on viimasel ajal olnud keeruline kasvatada käivet samal ajal kui sealne keskpank langetab intressimäärasid, et kaitsta Taani krooni sidet euroga. Nõnda ütles Nordea juht Clausen möödunud nädalal, et kaalub klientide maksustamist raha hoiustamise eest, et aidata katta keskpangale tasutavaid kulusid. Danske juht prognoosib, et Taani baasintressimäärad võivad jääda negatiivseks veel kaheks aastaks. Samas lubas ta, et pank püüab kaitsta oma kliente negatiivsete hoiuseintresside eest.

Ka Rootsi pankade juhid hoiatasid, et kui keskpank viib intressimäärad negatiivseks, võib see põhjustada laenuandmise vähendamise. Wolf kinnitas, et kui määrad langetatakse alla nulli, siis sattuvad pangad hätta kasumlikkuse säilitamisega. „Tekib risk, et meie puhver hakkab vähenema ning sel juhul ei saa me nii palju raha välja laenata,“ lisas ta. Spekulatsioonid, et Rootsi keskpank üsna pea intressimäärade kallale asub, on lähiajal kasvanud.

SEB panga juht Annika Falkengren kinnitas, et pank peab sel juhul hakkama suurklientide deposiite maksustama. Praegu otsime võimalusi, kuidas tavaklientide jaoks seda ära hoida, lisas Falkengren.

Jätkatakse kulude kärpimist

Sel aastal jätkavad pangad kulude kärpimise ja kokkuhoiuprogrammidega, et vähegi konkurentsis püsida. Clauseni sõnul tuleb valmis olla ka muutusteks klientide käitumiseks. „2015. aastaks oleme taaskord valmistunud madalaks kasvuks ja madalateks intressimääradeks. Sellegipoolest jätkame oma kulu- ja kapitaliefektiivsuse programmidega, et tagada oma tugev finantsvundament. Prognoosime muutumatut krediidikvaliteeti,“ rääkis Clausen lisades, et investeeritakse peamiselt IT-platvormidesse.

Ka Swedbank jätkab kärpelainel. Panga tulemusi survestavad madal inflatsioon ja madalad intressimäärad ning seetõttu lubas Wolf edasisi kulukärpeid. Wolf kavatseb kärpida kulusid 2014. aasta 17,6 miljardilt Rootsi kroonilt 2016. aastaks 16 miljardi kroonini (1,7 miljardit eurot).

Danske pank ootab 2015. aastaks üle 1,88 miljardi eurost puhaskasumit, mis tähendaks enam kui kolmekordset kasumikasvu.

Hetkel kuum