Juhan Lang • 20. aprill 2015 kell 9:31

USA aktsiatele koidab tõehetk

Wall Streeti pull  Foto: epa

Praeguseks on tulemused avaldanud ligi kümnendik S&P 500 indeksi börsifirmasid ning suur hulk neist on Wall Streeti analüütikute ootusi ületanud.

FactSeti andmetel on aktsia kohta teenitud kasumi ootus ületanud konsensust 77% juhtudest, samal ajal kui viimase viie aasta jooksul on tulemused konsensuse ootust löönud 73% juhtudel.

Keskmiselt on tänavu ootusi löönud ettevõtete aktsiad kaks päeva enne või pärast tulemuste avaldamist kerkinud 2,2%, ületades pea kaks korda viie aasta keskmist reaktsiooni.

Siiski võib reedel globaalsetel turgudel vallandunud müügilaine muuta korrektsiooniohtu haistvaid investoreid ostunupule vajutades ettevaatlikumaks. MarketWatchi andmetel avaldab sel nädalal tulemused 140 S&P 500 indeksi ettevõtet.

Külm talv ja tugev dollar

Investorite jaoks on peamisteks küsimusteks, kuidas on ettevõtete tulemustele mõjunud külm talv ja tugevnenud dollar. Samuti on suure küsimärgi all kui julget on USA tarbijad raha kulutanud.

Sestap on sel nädalal luubi all lennufirmad nagu American Airlines Group (AAL) ja Southwest Airlines (LUV) ja populaarsed toitlustusketid Chipotle (CMG) ja McDonalds (MCD). Tähtis nädal on ees ja tehnoloogia ja meediafirmade jaoks, andes hea ülevaate selle kohta, kuhu reklaamiandjate ja tarbijate dollarid on suundunud ning kuhu mitte.

Uudistekanal CNN Money vahendab, et isegi kui restoranid ja lennufirmad positiivselt ei üllata, võivad tänavu head minekut näidanud tehnoloogiafirmad endiselt peo päästa.

Lootused tehnoloogiafirmadel

Sel nädalal avaldavad teiste seas tulemused Google (GOOG), Facebook ja Amazon (AMZN), mis kõik on aasta algusest plussis. Kuulda saab ka tänavu kehvemat sõitu näidanud Microsofti (MSFT) ja Yahoo (YHOO) värsketest tulemustest.

2015. aasta parim aktsia on olnud Netflix (NFLX), mis raporteeris läinud nädalal märkimisväärsest kasutajate arvu kasvust ja suurtest rahvusvahelistest laienemisplaanidest. Aasta algusest on ettevõtte aktsia rallinud 67,31%. Läinud nädala tulemustele võlgneb tehnoloogiahiid 20% tootlusest.

Suurem osa ekspertidest usub, et aasta lõikes lõpetavad USA aktsiad tänavu plussis, USA dollar heidutab investoreid ajapikku üha vähem ja samuti on hirmud Föderaalreservi intressimäärade osas veidi vaibumas.

Hetkel kuum