Rainer Saad • 12. juuni 2015 kell 7:45

Zimbabwe keskpank loobub väärtusetust valuutast

Zimbabwe dollar on väärtusetu.   Foto: EPA

Zimbabwe on nälgivate miljardäride maa, kuna kohaliku valuuta eest ei saa midagi osta isegi siis, kui seda on triljoneid. Hiljuti teatas Zimbabwe keskpank, et loobub väärtusetust valuutast.

Järgmisel nädalal hakkavad Zimbabwe elanikud enda triljoneid dollareid vahetama paari USA dollari vastu, kuna riigi keskpank on otsustanud loobuda valuutast, mille väärtus on kukkunud miljardeid kordi.

2008. aasta hüperinflatsioon hävitas Zimbabwe dollari, kuna siis tõusis inflatsioon 500 miljardi protsendini. Kohalikud elanikud pidid tavakaupade ostmiseks kandma raha kaasas suurte kottide ja kärudega. Hinnad tõusid 2008. aastal vähemalt kaks korda päevas, kirjutas The Guardian.

Hiljuti teatas Zimbabwe kohalik keskpank, et inimesed, kelle pangakontodel on kuni 175 kvadriljonit dollarit, saavad vastu 5 USA dollarit. Need, kellel on kontol üle selle, saavad iga 35 kvardiljoni eest 1 USA dollari. Keskpank on kõrvale pannud 20 miljonit USA dollarit, et vahetada Zimbabwe dollareid.

Kõige kõrgem Zimbabwe rahatäht on 2008. aastal trükitud 100 triljoni dollariline, kuid selle eest ei saanud kohalik tööline endale lubada isegi nädalajagu bussisõitu.

Hetkel kuum