Juhan Lang • 6. august 2015 kell 11:56

SEB: Merko olukord pole sugugi dramaatiline

SEB aktsiaturgude analüütik Kristofer Vähi.  Foto: Erakogu

Ehkki Merko teise kvartali tulemustest võib esmalt negatiivsena silma jääda netokasumi vähenemine umbes poole võrra, siis numbritesse süüvides võib näha, et olukord pole sugugi dramaatiline, leiab SEB aktsiaturgude analüütik Kristofer Vähi.

„Ettevõtte kogukäive kasvas eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 9%, ületades pisut meie ootusi eelkõige kinnisvarasegmendi käibe kahekordistumise tõttu, mis viitab endiselt kinnisvara suurele nõudlusele,“ rääkis ta. Netokasum langes tema kinnitusel kolmel peamisel põhjusel: madalam käive Eesti ehitusteenuste segmendis, madalamad marginaalid kinnisvara arenduses ning suurem tulumaksukulu. „Neist ükski ei ole fundamentaalselt väga murettekitav,“ selgitas ta.

Järgneb Kristofer Vähi kommentaar:

Esiteks, kuigi ehitusteenuste käibe langus peegeldab mingil määral karmi konkurentsi ja mitte ülemäära suuri investeeringuid erasektorist, siis peamised põhjused on siiski muud. Et Euroopa Liidu uue eelarveperioodi 2014-2020 toetusrahad ei ole veel projektideks vormistatud, on suurte riigi infrastruktuuriprojektide maht kesine.

Seda näitas ka antud segmendi käibe vähenemine, kuid tunneli lõpust juba paistab valgust. Merko lepingute portfell kasvas eelmise aasta teise kvartaliga võrreldes 13%,mis on esimene kasvunumber viimase aasta jooksul. Uute lepingute maht kasvas 100 miljoni euro võrra, mis on palju suurem lisandunud lepingute maht võrreldes eelmiste kvartalitega viimase pooleteist aasta jooksul.

Lisaks sellele kuulutas Tallinna linn äsja välja hanke trammiliini pikendamiseks kuni lennujaamani – projekt, mille taga on ka ELi struktuurifondide rahad, mis näitab, et uue eelarve rahastus hakkab vaikselt lähemale jõudma. Merko saab suure tõenäosusega sellest pirukast tüki, kuna on ka varasemates etappides Tallinna trammiliine ehitanud.

Teiseks, kinnisvaraarenduses on tulemused alati üsna volatiilsed. Nii käibe kui kasumi puhul ei tasu ühe kvartali numbrite põhjal liiga tõsiseid järeldusi teha. Käive sõltub võtmete kliendile üle andmise ajastusest ning kasum sellest, millistel tingimustel on just nende samade konkreetsete võtmete taga olev kinnisvara ehitatud ning müüdud.

Kolmandaks, suurem tulumaksukulu tuleneb dividendi maksmisest, mis iseenesest on ju investori jaoks positiivne nähtus. Varasemalt ei ole lõviosa Merko tulumaksukulust langenud teise kvartalisse, mil grupp maksab dividende, sest tütarettevõtetest on dividendide maksmine hajutatud aasta peale laiali, mis juhul ei tule emaettevõttel lisamaksu tasuda. Kuna seekord ei olnud tütarettevõtetelt või välismaalt saadud, juba varem maksustatud, tulu, siis pidi Merko maksma lisaks 0,9 miljonit eurot tulumaksu, mis andis olulise löögi teise kvartali tulemustele ning mõjutab omajagu ka kogu aasta kasumit.

Mõtteainet prognooside ülevaatamiseks kindlasti on: nii allapoole, dividendimaksu või marginaalide tõttu, kui ka ülespoole, suurenenud lepingute ja kinnisvaraarenduste mahu tõttu. Hinnasihi osas on iseasi ka see, nagu alati, kui palju on mingeid ootusi juba aktsiahinda sisse arvestatud.

Hetkel kuum