Mait Kraun • 7. august 2015 kell 18:15

Tooraine riskifondid teenivad klientidele kahjumit

Nisu on üks toorainetest, mille hind on kukkunud.  Foto: EPA

Maailma suurim teraviljade kauplemisega tegelev ettevõtte Cargill otsustas loobuda oma riskifondist. See iseloomustab, kuidas toorainehindade langus on sektori kauplejad pannud raskesse olukorda, vahendab Bloomberg.

Riskifondid, kes spetsialiseeruvad toorainetega kauplemisele, on esimese poolaasta jooksul kokkuvõttes raha kaotanud, selgub Newedge Commodity Trading indeksi andmetest. Investorite nõudlus Cargilli riskifondi Black River Asset Managementi üksuse vastu vähenes ja see tähendas, et fond oli mõttekam eelmisel kuul sulgeda.

Teiste kannatajate hulgas on ka näiteks Armajaro Asset Management, Carlyle Group Vermillion Asset Management ja Krom River Trading AG.

Tõsi, riskifondid on loodud siiski selleks, et need teeniks raha nii turutõusu kui ka -languse ajal. Fondihalduritel on aga kalduvus hinnatõusule panustada ja see on teinud nad praeguses keskkonnas haavatavaks, ütles investeerimisfirma Agecroft Partnersi töötaja Donald Steinbrugge.

Investeerimiseks vähem raha

Bloombergi toorainete indeks on sel aastal kukkunud 29 protsenti. Indeksi 22 toorainest 18 puhul on tegu langeva turuga.

Toorainetele spetsialiseerunud riskifondid haldavad kokku 24 miljardit dollarit. See on kolm aastat tagasi saavutatud rekordist 15 protsenti vähem, selgub Hedge Fund Research andmetest.

Newedge indeksi järgi, mis jälgib fonde, kes panustavad toorainete peale, on rahahaldurid viimase nelja aasta jooksul pidevalt oma klientide raha kaotanud. 2011. aastal investeeritud ühest dollarist on saanud keskmiselt 93 senti.

Toorainete hindu on viimase aasta jooksul alla viinud peamiselt tugevnev dollar ja nõudluse vähenemine.

Hetkel kuum