Raido Neemre • 13. august 2015 kell 17:02

Hiina riskifondid on kaotanud 10 miljardit dollarit

Foto: EPA

Hiinale keskendunud riskifondid on juulis, peale Shanghai Composite indeksi 14% langust, kandnud ränki kaotusi, vahendab CNBC.

HFRI indeks, mis jälgib valdavalt Hiinasse investeerivaid riskifonde, kukkus eelmisel eelmisel kuul 7,7% peale seda, kui Hiina turud tegid teravaima kukkumise alates 2007. aastast. Turg tegi ühe päevaga kogunisti 8,5% languse.

Tulemuseks oli see, et Aasia riskifondidesse investeeritud kapital kaotas juulis oma väärtusest 10 miljardit dollarit. Aasta esimesel poolel aga löödi rekordeid, kui riskifondid kogusid 126,3 miljardit dollarit, selgub Hedge Fund Research (HFR) tänasest raportist.

Hiina peamine börsiindeks tegi juulis suurima languse alates 2009. aasta augustist, kuna valitsus ei suutnud taaselustada investorite huvi peale 3,5 triljoni dollarilist lüüasaamist.

Mitmetel firmadel keelati börsil kauplemine, planeeritud aktsiate esmaemissioonid lükati edasi ning valitus pani lühikesele müügile piirangud, samuti rakendati valitsuse poolt finantsvõimenduse tehnikaid.

Eelmisel nädalal Goldman Sachs’i poolt tehtud avalduses prognoositi, et Hiina valitsus kulutas regioonis 140 miljardit dollarit toetamaks juunis ja juulis aktsiaturge.

“Hiina finantsturud on suure surve all, mis hõlmab lisaks otsesele kaotusele ja likviidsust, strukturaalset ja poliitilist survet tänu teravaimale langusele alates 2007. aastast,” sõnas HFR president Kenneth Heinz.

Sellel nädalal raputas Hiina keskpank taaskord globaalseid turge, seekord oma otsusega devalveerida jüaan USA dollari suhtes, alandades valuuta väärtust 2% võrra.

 

Hetkel kuum