Birjo Must • 24. august 2015 kell 14:15

SEB analüütik: investoritel võimalusi jagub

Aktsiad langevad pea kõikjal maailmas.   Foto: EPA

Turul tegutseja peab alati teadma, mis on tema investeerimistees ja ajahorisont, millistel tingimustel realiseerib ta kasumi ja millal tunnistab, et antud mõte ei toiminud ning võtab vastu kaotuse, rääkis SEB aktsiaturgude analüütik Kristofer Vähi.

Vähi sõnul võib osta-ja-hoia investor praeguses olukorras jääda passiivseks või osta aktsiaid odavalt juurde. Lühiajaline kaupleja võib oodata indikatsiooni ostuhuvi taastumisest ning panustada krahhile järgnevale tõusule. Pessimistlikku vaatega investor võib oodata ülespoole korrektsiooni ära ning seejärel aktsiaid müüa.

Järgneb Kristofer Vähi kommentaar:

Kahtlemata on praegu toimumas väga suured hinnaliikumised erinevate varaklasside lõikes, kus toorainete langusele ning Hiina ja arenevate turgude volatiilsusele on lisandunud viimase nädala jooksul üle 10% langus Euroopa ja USA aktsiahindades, mis on nullinud ära kogu 2015. aasta korraliku tõusu. Karjaefektiga kaasa minemine võib olla teoorias hea strateegia, sest kari liigutab hindu, kuid seda ainult juhul kui investor suudab seda efekti ennetada ja siis lainega kaasa sõita. Küll aga on see konkreetne liikumine juba minevik ja sellele rongile hüpata on hilja. Karjaefektiga kaasa minna enam ei jõua, seega tuleb nüüd ise otsustada, mis edasi saab.

Investor, kelle strateegia on osta-ja-hoia ning ajahorisont kümneid aastaid, peaks jääma täiesti rahulikuks, sest temal on aega oodata turu taastumist. Nagu ütleb Warren Buffett, kui veri on tänavatel, siis tuleb osta mitte müüa. Momendil kindlasti on veri tänavatel ja praegune hinnalangus võib anda hea võimaluse nii Euroopa, USA kui ka näiteks Hiina aktsiaid juurde osta. Seda nendele investoritele, kes usuvad, et nädala jooksul toimunu on olnud ülereaktsioon. Hiina võib viimase aja sündmuste valguses teha drastilisi samme majanduse ja aktsiaturu turgutamiseks ning USA võib paljuoodatud intressimäärade tõstmist edasi lükata, mis pööraks ilmselt aktsiad taas tõusule.

Praegune liikumine võib pakkuda head ostuvõimalust lühiajalistele kauplejatele. Ühelt poolt, kui ülestrend jätkub, siis tõusevad aktsiahinnad taas uutesse kõrgustesse. Teiselt poolt, kui algab langustrend, siis sellegipoolest peaks hind lühiajaliselt tõusma, kuid mitte enam eelmiste tippude tasemetele. Pärast niivõrd järsku kukkumist kipub hind tavaliselt tegema ülespoole korrektsiooni, kuna osad investorid näevad madalaid hindu hea ostukohana ja suruvad hinda ülespoole. Iseasi on enam-vähem ära tabada praeguse vabalanguse madalpunkt, millest võiks märku anda näiteks see, kui ühe kauplemispäeva jooksul hind võrreldes avamishinnaga palju ei lange. Praeguse seisuga ei paista küll eriti miski viitavat sellele, et investorite ostuhuvi oleks taastumas, arvestades eelmisele nädalale jätkuks umbes 5% hinnalangust esmaspäeval. Esmaspäevane hindade liikumine loob tihtipeale sentimendi kogu nädalaks.

Pessimistlikumad investorid võivad oodata ära mõningase ülespoole korrektsiooni ning seejärel panustada aktsiate langusele. Hinnad on murdnud olulisi psühholoogilisi toetustasemeid, mille põhjal võib öelda, et tegemist ei ole mingi tavalise lainega tõusutrendis. Fundamentaalselt on Hiina majandus oodatust kehvemas seisus, toormehindade langus põhjustab deflatsiooni, mis vähendab ettevõtete käibeid, ning rahatrükk on viinud kapitaliturud kaugele tasakaaluseisundist. Need investorid, kes tahavad panustada keskpikas perspektiivis algavale langustrendile; kes usuvad, et asjad on halvad, kõrged hinnad ei ole jätkusuutlikud ja oleme langustrendi alguses; võivad kaaluda aktsiate lühikeseks müümist või võlakirjade ning väärismetallide ostmist.

Hetkel kuum