Mait Kraun • 17. september 2015 kell 10:00

Hiina müüb kümnetes miljardites USA võlakirju

Jüaanid ja dollarid  Foto: EPA

Hiina müüs jüaani toetamiseks kuu ajaga üle 30 miljardi dollari eest USA võlakirju, selgub kolmapäeval avaldatud andmetest, vahendab MarketWatch.

Hiina on endiselt maailma suurim USA võlakirjade omaja – kokku oli neid riigil juulis 1,24 triljoni dollari eest. Umbes ühe kuuga müüs Hiina aga jüaani toetamiseks 30,4 miljardi dollari eest USA võlakirju maha.

„Teated Hiina müümistest olid kõige sagedasemad augustis. Eriti pärast seda, kui Hiina jüaani devalveeris. Need andmed viitavad, et enne devalveerimist suurendati turul likviidsust,“ ütles Jeffriesi peaökonomist Ward McCarthy.

Belgia käes olevate USA võlakirjade maht langes aga 52,3 miljardi dollari võrra. Varem oli Belgia USA võlakirjade mahult maailmas kolmandal kohal. Nüüd langeti ka esikümnest välja. „See on väga märkimisväärne, sest spekuleeritakse, et Belgia hoiab enda käes suures mahus Hiina omandis olevaid USA võlakirju. Belgia müük on väga sarnane sellele, mida tegi Hiina,“ ütles McCarthy.

Hiina USA võlakirjade müük seletab ka asjaolu, miks võlakirjade tootlus pärast börside müügilainet tõusma hakkas. Tavaliselt on ebakindlal ajal USA võlakirjade tootlus vähenenud, sest investoritele on see nn turvasadam.

Jaapan püsis teisel kohal ja suurendas kuu ajaga USA võla osakaalu oma reservides 400 miljoni dollari võrra.

Hetkel kuum