Mait Kraun • 25. september 2015 kell 18:00

S&P500 ettevõtetel vaba raha üle 1,4 triljoni

Microsoftil on suured rahavarud.  Foto: epa

Ameerika ettevõtted hoiavad „madratsi all“ hulga raha. Neil on rohkem raha, kui Belgia ja Rootsi majanduse koguproduktid kokku, vahendab CNN Money.

S&P500 ettevõtetel (välja arvatud finantsettevõtted) oli teise kvartali seisuga rahalisi reserve kokku 1,43 triljoni dollari ulatuses, selgub FactSeti andmetest. Kui nende raha kokku panna, saaks ära osta Apple’i, Faceooki ja Warren Buffetti Berkshire Hathaway.

See on viimase 10 aasta üks suurimaid koguseid. Kusjuures 10 aasta jooksul on ettevõtetel olnud rohkem raha vaid eelmise aasta neljandas kvartalis – siis kokku 1,45 triljonit.

Eriti palju on reserve kogunud tehnoloogiaettevõtted – neil on raha tunduvalt rohkem kui 2001. aasta tehnoloogiamulli ajal. Näiteks Microsoftil on üle 96 miljardi dollari, Google hoiab 70 miljardit ja Ciscol on kõrvale pandud 60 miljardit dollarit.

See on hea uudis, sest majanduskriisi ajal annab vaba raha ettevõtetele toimetulemiseks palju mänguruumi. Halb uudis on aga see, et kõrvalepandud raha näitab, et ettevõtete juhtkonnad ei investeeri palju. See tähendab, et nad on veidi pessimistlikud ja ei näe piisavalt potentsiaalikaid valkondi, kuhu investeerida.

Taoline varude kuhjamine hoiab majandust tagasi – kui ettevõtted kulutavad, aitab see tavaliselt majanduskasvu samuti turgutada.

Hetkel kuum