Kadi Neemre • 8. oktoober 2015 kell 20:23

Börs: Föderaalreserv rõõmustas turge

Foto: EPA

USA turud olid täna tõusuteel. Dow Jones ja S&P 500 tegid eriti ilusa tõusu, kuna investorid paistsid Föderaalreservi septembrikuu kohtumise protokolliga rahule jäävat.

“Ma arvan, et kombinatsioon naftahindade tõusust ja Föderaalreservi kohtumise protokollist on täna turge tõstnud,” sõnas Rockwell Global Capital’i ökonomist Peter Cardillo, viidates asjaolule, et protokoll vähendas tõenäosust, et intressimäärasid sellel aastal veel tõstetakse.

Dow Jones tegi täna ligi 140 punktise tõusu ning ületas 17 000 punkti piiri esimest korda peale 19. augustit.

IBM ja Nike panustasid aktsiate kasvu enim, Apple oli aga suurim kukkuja, tehes ligi 1% languse.

Nasdaq taastus langusest ning lõpetas päeva rohelises.

S&P kasvas ligi 1%, ületades 2000 punkti piiri. Päeval puudutas indeks korraks ka negatiivset territooriumit.

Eelmine kord, mil S&P 500 ületas 2000 punkti piiri, oli 17. septembril.

Septembris toimunud Föderaalreservi kohtumise täna avalikustatud protokoll viitas sellele, et poliitikud on mures aeglustuva majanduskasvu pärast.

“Ma arvan, et meil on nüüd selgem pilt sellest, mida Föderaalreserv mõtleb. Otsus mitte tõsta intressimäärasid oli üksmeelsem, kui inimesed arvasid,” sõnas Convergex’i börsimaakler Peter Coleman.

Ta lisas, et Föderaalreserv on jätkuvalt mures, et inflatsioonimäär ei ole veel jõudnud soovitud sihini.

Kuna Föderaalreservi kohtumine toimus septembri keskpaigas, ei peegelda protokoll ja keskpanga vaateid eelmise reede oodatust kehvematele tööturu andmetele.

Nasdaq’i direktor Myles Clouston aga ei jäänud rahule Föderaalreservi protokolliga, väites, et dokument ei andud turgudele piisavalt selgust selles osas, millal kavatsetakse intressimäärasid tõsta ning et turud ootavad rohkem juhiseid.

Netflix tegi enam kui 5% tõusu uudise peale, et videoteenuse hiid tõstab standardplaani hinda 1 dollari võrra kuus ehk uueks kuutasu hinnaks on 9,99 dollarit.

Kullafutuurid kukkusid 4,40 dollarit ning untsi hinnaks jäi 1144,30 dollarit.

Energiaaktsiad tegid tõusu, kuna toornafta futuurid kerkisid 50 dollarini barreli eest; seda esimest korda alates juulist.

Toornafta tegi 3,4% kasvu ninh hinnaks kujunes 49,43 dollarit barreli eest.

Dow Jones tegi 0,82% tõusu ja lõpetas päeva 17050,75 punktil. S&P 500 tegi 0,88% languse ning sulgus 2013,43 punktil. Nasdaq lõpetas päeva 0,41% langusega ja sulgus 4810,79 punktil.

 

Hetkel kuum