Mait Kraun • 11. oktoober 2015 kell 7:15

Viietunnine tööpäev pani ettevõtte õitsema

5-tunnine tööpäev, kella kaheksast kuni üheni, pani ettevõtte õitsema.  Foto: Reuters/Scanpix

Surfilaudade tootmise ja müügiga tegeleva ettevõtte Tower Paddle Boards tegevjuht otsustas ettevõtte tööpäevad muuta 5-tunnisteks. Tulemus oli efektiivne, kirjutab Inc.com.

Selle aasta mais tõstis Tower Paddle Boardsi tegevjuht Stephan Aarstol oma töötajate tunnipalga kahekordseks. Palgafondi summat ei pidanud muutma. Aarstol sai aru, et aeg on paindlikum resurss kui raha. Seega kuupalga tõstmise asemel vähendas ta ettevõtte tööpäeva viie tunnini.

Tegevjuht esines 2012. aastal ka ABC saates „Shark Tank“, kus üritas oma ettevõtet investoritele müüa. Tema jutt sai kiiresti otsa ja ta tardus, aga Mark Cuban andis talle ikkagi 150 000 dollarit. Tänaseks on Aarstolil kujunenud 9 inimesega meeskond, mis tegeleb Californias surfilaudade müügiga.

„Meie brändi identiteedi üks osa on teha asju teisiti,“ ütles Aarstol. Ta tahtis, et inimesed lahkuksid oma varasemast töökohast ning tuleksid Tower Paddle Boardsi.

„Inimestel on võimalus olla tunduvalt produktiivsemad. Aga samal ajal on neil võimalus kulutada ka tohutult aega,“ ütles ta. Arvestades segavaid faktoreid, usub Aarstol, et keskmiselt töötavad inimesed päevas vaid 2-3 tundi. Sellele viitab Duke’i professori Dan Ariely uuring, mille kohaselt on inimesed esimestel töötundidel produktiivsed. Pärast keskpäeva hakkavad tulemused tunduvalt langema.

Siin on mõned positiivsed küljed, mis kaasnesid viietunnise tööpäevaga ja aitasid Aarstoli meeskonnal kiiresti edasi areneda:

Töötajad saavad oma tööpäeva ise planeerida

Toweri ametlikud tööpäevad kestavad hommikul kella kaheksast kuni üheni päeval. Aarstoli sõnul kehtib see 70 protsenti ajast – pingelisematel ja kiirematel tööpäevadel võidakse olla ka kauem.

Tunnid on oma rollilt ka erinevad. „Klienditeenindaja amet on vaimselt üks raskemaid. Nemad võivad vabalt oma töö alati kell üks lõpetada,“ ütles Aarstol. „Meie filmitegija töö on aga erinev ja ta võtab seda kunstina. Tema jääb vahel kontorisse ka ööseks.“

Ettevõte laseb õitseda ambitsioonikatel ja distsiplineeritud töötajatel

Tööde maht pole muutnud – seega on muutunud ainult poliitika ja suhtumine, mis on tegelikult väljakutse töötada targemalt. „Kõik on kinni õppimises ja enda sundimises, et olla produktiivsem,“ ütles Aarstol. „See ei ole selline motivatsioon, mida annab sulle tähtaeg.“

Selleks, et olla produktiivsemad, vaatavad töötajad vähem e-maili, hoiavad sotsiaalmeediast eemale ja vähendavad lobisemist. „Asi ei ole selles, et kõik tuleb muuta efektiivsemaks,“ ütles digitaalstrateegia direktor Allison Dundovich. „Asi on ebaefektiivsustest loobumises, mis muudab sinu tegevuse kohe ka efektiivsemaks.“

Igaüks õpib, kuidas seada ja järgida tähtaegu

Muutusega toimetulemiseks pidid töötajad ennast ette valmistama. Aaristol lasi neil läbi lugeda Tim Ferrissi raamatu „4tunnine tööpäev“. Feriss pooldab 80:20 reeglit, mille kohaselt tuleb 80 protsenti produktiivsusest 20protsendilisest pingutusest. Samuti kannustab ta töötajaid analüüsima oma tegevusi – kus luuakse väärtust ja kus läheb aeg kaotsi.

Kõik on osanikud

Koos tööaja vähendamisega teatas Tower, et jagab töötajate vahel 5 protsenti kasumist. Need kaks asja tõstsidki töötajate tunnipalga kokkuvõttes kahekordseks.

Näiteks töötaja, kes sai aastas 40 000 dollarit palka ja töötas 2000 tundi (40-50 tunnised nädalad), teenis 20 dollarit tunnis. Kui tööaega vähendada 1250 tunnini ja lisada palgale kasumijagamise tagajärjel 8000 dollarit, tuleb tunnipalgaks juba 38 dollarit. Toweri puhkusepoliitika – võta palju tahad, aga ära kuritarvita privileegi – on jätkuvalt jõus.

Töötajad kasutavad lisatunde tervislike eluviiside arendamiseks

„See on töötanud uskumatult hästi,“ ütles Aarstol. „Kõik on õnnelikud, et saavad kell üks koju minna. Eriti inimesed, kellel on lapsed. See tõesti muudab nende elud avatumaks.“ Seni pole keegi kasutanud vaba aega teise töökoha võtmiseks, mis tegelikult hakkaks Toweri praegusele poliitikale vastu töötama. „Olen mõnele inimesele öelnud, et kui nad tõesti tahavad oma palka suurendada, siis võivad näiteks Uberiga taksot sõita,“ ütles Aarstol. „Aga nad lihtsalt naudivad praegust elustiili.“

Dundovich kasutab vabanenud tunde näiteks sõpradega lõunatamiseks, pesapalli mängimiseks, lugemiseks või disainimiseks, mis on tema hobi. „See on hea aeg, et kasutada oma loovamat poolt,“ ütles ta. „See on mind tõesti teinud õnnelikumaks.“

Hetkel kuum