Mait Kraun • 12. oktoober 2015 kell 19:21

USA dollar nõrgeneb

USA dollarite pakid.  Foto: Bloomberg

USA dollari kurss on oktoobris Föderaalreservi ebamäärasuse tõttu tunduvalt kukkunud. Ülejäänud aasta on dollar teiste suuremate valuutade vastu pigem tugevnenud, kirjutab CNN Money.

Mõned arenevate turgude valuutad on dollari suhtes märkimisväärselt kallinenud. Näiteks Indoneesia ruupia on oktoobris tõusnud 10 protsenti, Brasiilia reaal on lisanud 5 protsenti ja Türgi liir on dollari suhtes kallinenud 3,3 protsenti, selgub FactSeti andmetest.

Ka euro ja Suurbritannia nael on oktoobris dollari suhtes tugevnenud – kokku 1,5 protsenti. Suuresti on dollarit allapoole vedanud asjaolu, et Föderaalreserv ei tõstnud septembris intressimäärasid. Nüüd on Föderaalreserv ebamääraseks muutunud ja investorid ei saa aru, millal keskpank kavatseb intressimäärasid tõsta.

Põhjuseid on ka teisigi. Viimastel nädalatel ilmunud USA majandusandmed on olnud oodatust kehvemad ning mitmete toorainete hinnad – mis on paljude arenevate turgude kasvumootoriks – on veidi tõsunud.

„USA majanduse kehvem kasv teeb dollari nõrgemaks, mis muudab omakorda toorained tugevamaks. See aga vähendab arenevate turgude jaoks riske,“ seletas OppenheimerFundsi investeeringute juht Krishna Memani.

Paljude analüütikute sõnul on dollari nõrkus vaid ajutine korrektsioon ja tugevnemine jätkub.

Hetkel kuum