Mait Kraun • 12. oktoober 2015 kell 17:49

"Saudide otsus turg naftaga üle ujutada oli viga"

Nigeeria naftatootmine  Foto: EPA

Saudi Araabia otsus maailmaturg naftaga üle ujutada oli viga, mida Saudi Araabia on ka varemalt teinud, ütles Nigeeria Keskpanga endine juht, vahendab CNN Money.

Endine keskpanga juht Muhammad Sanusi ütles, et ta pole kindel, kas OPECi otsus – mille sepitses Saudi Araabia – tootmist suurendada võiks kunagi tulevikus kasuks tulla. Praeguse poliitikaga üritab OPEC saada turuosa tagasi USA tootjatelt.

„Ma ei ole kindel, kas see on Saudi Araabiale kasulik. Praeguseks on nad oma rahareserve kurnamas,“ ütles ta. „See on viga, mida saudid on ka varem teinud. 1970datel ja 1980datel tekitasid nad nafta ülepakkumise, mis tõi naftabarreli hinna 10-15 dollari juurde. Kõik kannatasid,“ lisas Sanusi. „See ei aita neid ja see ei aita mitte kedagi.“

Saudide naftapoliitika on Nigeeriale, kes on Aafrika suurim naftatootja, vaieldamatult kahju teinud. Riigi suurim naftafirma, Nigerian National Petroleum Corporation, teatas, et nende käive langes 2014. septembrist kuni 2015. aasta juulini kahe kolmandiku võrra. Just 2014. aasta septembris otsustas OPEC toetada Saudi Araabia ettepanekut tootmist mitte vähendada.

Hetkel kuum