Mait Kraun • 13. oktoober 2015 kell 11:04

Kas turgudele on üles seatud karulõks?

Karu  Foto: EPA

Turustrateegid ei ole ühel meelel, kas viimastel päevadel toimunud S&P 500 indeksi tõus on aktsiaturu taastumise algus või pelgalt karuturu (langeva turu) jätkusuutmatu ralli, vahendab MarketWatch.

Nii Dow Jonesi, S&P 500 kui ka Nasdaq Composite indeks on väljumas korrektsioonist (korrektsiooniks nimetatakse 10-20protsendilist langust tipust). Ei peaks olema üllatus, et varem suurimat langust näidanud sektorid näitavad nüüd parimat minekut, ütles S&P Capital IQ USA aktsiastrateeg Sam Stovall.

Tema sõnul on ajalooliselt kõige paremini läinud pärast korrektsiooni just enim langenud sektoritel, mida on näha ka allolevalt graafikult.

Esmaspäeval tegid USA aktsiaturud tagasihoidliku tõusu. Energia- ja toorainesektor on näidanud oktoobris parimat minekut – energiaaktsiad on tõusnud 10 protsenti, toorainefirmad 9 protsenti ja tööstusfirmad 7 protsenti. S&P 500 on üldiselt kasvanud 5 protsenti.

Investor, kes tahab „sektorite lõikes ära kasutada ajaloolisi mustreid,“ peaks Stovalli sõnul investeerima börsil kaubeldavatesse fondidesse, nagu Energy Select Sector SPDR ETF, Materials Select Sector SPDR ETF või Industrials Select Sector ETF.

Oppenheimer Asset Managementi investeeringute juht John Stoltzfus ütles, et kõige parem on toorainesektor (materials). Tema sõnul on energia- ja toorainefirmad ülemüüdud, langusele panustajad on turult lahkumas ja turgudel on riskivõtmine taastunud.

Stoltzfus soovitab investoritel vastavate S&P 500 sektorite kaudu toorainetesse investeerida. „See ei anna investoritele võimalust investeerida vaid toorainetootjatesse (vask, rauamaak, kuld jt), vaid ka ettevõtetesse, mis neid tooraineid töötlevad,“ ütles ta.

Lõhnab nagu karuturu korrektsioon

On ka strateege, kes arvavad, et nõrgimate sektorite juhitud taastumist tuleks võtta punase lipuna.

Makroriskidele vägagi avatud sektorite – näiteks energia- ja tööstussektori – turutõusu juhtimine laob tervele turule nõrga vundamendi, ütles Deutsche Banki strateeg David Bianco.

„Energia- ja tööstussektori tõus on ennatlik,“ ütles Bianco. „Põhinäitajate järgi ei tohiks nende taastumine olla nii kaua kestnud.“ Bianco arvates on energiafirmad vaatamata nafta hinna tõusule juba praegu ülehinnatud.

Bianco sõnul peab nafta hind energiasektori 15kordse kasumi ja hinna suhte säilitamiseks püsima järgmisel aastal 65 dollaril barreli eest. See on aga liiga optmistlik, arvestades optsioonide hinnavahesid, globaalse majanduskasvu aeglustumist, toorainehindu ja valuutakursse.

S&P 500 nõrgimate sektorite järsk tõus „näeb välja nagu karulõks“, ütles Wells Fargo Capital Managementi investeeringute juht James Paulsen.

„Pullituru (tõusva turu) rallit juhtisid tervishoiu, tehnoloogia, ja tarbekaupade aktsiad,“ ütles Paulsen. „Nüüd on see juhtimine järk-järgult kadunud. See tundub rohkem nagu karuturul toimuv ralli, mida juhivad nõrgemad sektorid.“

Hetkel kuum