Juhan Lang • 14. oktoober 2015 kell 10:45

Mikk Talpsepp: kardan, et verevalamine börsidel jätkub

Äripäeva börsiajakirjanik Juhan Lang ja investor Mikk Talpsepp.  Foto: Väinu Rozental

Eile Äripäeva Lõuna-Eesti konverentsil üles astunud Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp hoiatas, et septembri verevalamine börsidel ei pruugi veel kaugeltki möödas olla ning kantud kaotused ja ebakindlus võivad jõuda turgudele teatava viivitusega.

Talpsepa sõnul võivad tekkida uued pinged, mille vallandaja võib olla ka Föderaalreservi intressimäärade tõstmine, mis soovitakse tema hinnangul ära teha, et tekitada tulevikuks keskpangale vähemalt mingitki laskemoona.

Investor ei välista siiski kaugemas tulevikus ka neljandat kvantitatiivset leevendamist (QE4), sest hoolimata kolmest rahatrükilainest ei ole suudetud tekitada kõrgemat inflatsiooni kui 1,3–1,4%. Ta märkis, et 2015. aasta teeb eriliseks samuti see, et kui esimeses kvartalis S&P 500 ettevõtted teenisid ärikasumit kokku rohkem kui 228 miljardit, siis dividendideks maksti ja aktsiate tagasiostule kulutati ligi 238 miljardit. See on ohtlik tendents, eriti nullintressimäärade keskkonnas ja ainulaadne olukord sellel pulliturul.

Talpsepp toonitas ka Etalon Varahalduse klientidele saadetud uudiskirjas, et ajaloolisest keskmisest märgatavalt rohkem ostetakse aktsiaid tagasi tehnoloogiasektoris, püsi- ja tööstuskaupade sektoris, finantssektoris ja tervishoius, keskmisest vähem aga energiasektoris ja tarbekaupades.

Ainuüksi ebakindluse suurenemine aktsiaturgudel ja ettevõtete jaoks võib tema sõnul tähendada, et aktsiate tagasiostude maht väheneb. See võib turgudelt võtta ära osa ostujõust ja senisest tasakaalust ning põhjustada uusi langusi, juhul kui aktsiate tagasiostmine väheneb näiteks 500 miljardi pealt aastas veidi tervislikuma 300 miljardi dollari peale. „Samas praeguses trendis on tõenäoline, et sellel aastal tehakse uus aktsiate tagasiostude rekordmaht,“ leidis ta.

Samuti on Talpsepa hinnangul väga ohtlikus trendis nullintressimääradest tingitud ettevõtete väljaostmised ja ülevõtud, mille maht küündib ootuste kohaselt 2015. aastal 2,3 triljoni dollarini. 2007. aasta tase oli 1,3 triljonit dollarit.

Eilsel konverentsil rõhutas ta, et liites kokku potentsiaalse aktsiate tagasiostu mahu vähenemise 200 miljardit ja võimaliku ülevõttude vähenemise (800 miljardit), võib kindlustunde vähenemine börsidel viia turgudelt ligi 1 triljon dollarit ostujõudu võrreldes 2015. aastaga. See omakorda võib käivitada üsnagi negatiivse ahelreaktsiooni.

Eelpooltoodu on ka põhjus, miks Etalon Varahaldus otsustas märkimisväärselt vähendada riske nüüd, kus viimaste aastate suurimast ehmatusest on poolenisti taastutud ning järgmise Föderaalereservi kogunemiseni on jäänud veidi üle kahe nädala. Talpsepp oletab, et juba sellel nädalal võib istung tõusta uuesti päevakorda, samuti kardab ta, et ainuüksi aktsiahindade tõusu pidurdumine võib tuua uue hirmu.

Hetkel kuum