Mait Kraun • 9. november 2015 kell 17:00

Saudid ei kavatsegi naftapoliitikat muuta

Nafta puurimine.  Foto: EPA

Saudi Araabia jääb kindlaks oma praegusele naftapoliitikale, mille järgi toodetakse piisavalt naftat, et säilitada oma turuosa maailmas.

Riigi kõrged ametnikud ütlesid Financial Timesile, et maailma suurim naftaeksportija toodab piisavalt naftat, et tarbijate nõudlust rahuldada. See viitab asjaolule, et saudid ei kavatsegi praegust poliitikat 4. detsembril toimuval OPECi kokkusaamisel muuta.

“Praegu saame ainult oodata kuni turg oma töö ära teeb,” ütles Khalid al-Falih, kes on riigiomandis oleva Saudi Arabian Oil Company juhataja. “Ei ole olnud ühtegi arutelu sellel teemal, kas me võiksime tootmist vähendada. Praegu oleme probleeme ju pikalt juba talunud.”

Saudi Araabia üllatas novembris tervet maailma teadaandega, et nemad naftatootmist hinnalanguse tõttu vähendama ei hakka. Sellega loobuti mitukümmend aastat kehtinud poliitikast, mille kohaselt hakati hinnalanguse ajal tootmist vähendada, et turg taastuks.

Eelmisel aastal jõudis nafta hind 115 dollarini barrelist. Tänaseks on hind kukkunud 50 dollarini barrelist.

Saudi Araabia sihikindlus on halb uudis paljudele naftaettevõtetele, mis on koondanud kümneid tuhandeid töökohti ja kärpinud miljardeid dollareid kulusid.

Hetkel kuum