Mait Kraun • 10. november 2015 kell 17:37

"Hiina jüaanist saab rahvusvaheline valuuta"

Hiina jüaanid.  Foto: EPA

Hiina viib järgmise viie aasta jooksul läbi hulga majandus- ja finantsreforme, mis aitavad jüaanist teha 2020. aastaks rahvusvahelise valuuta, ütles Hiina Keskpanga president Zhou Xiaochuan.

Reformide hulgas on ka keskpanga ja turgude vahelise kommunikatsiooni parandamine. Samuti hakatakse rohkem turgude ootustega arvestama, mis peaks rahapoliitikat efektiivsemaks muutma, ütles Zhou.

Ta lisas, et valitsus suurendab ka finantssüsteemi järelvalvet, et vältida “süsteemiriski”. See on osa viis aastat (2016-2020) kestvast suuremast majandusplaanist.

Praegu pole turud keskpanga ja valitsuse poliitikates kindlad. Globaalsed turud kardavad, et Hiina ei mõista reformide vajalikkust ja nende rakendamist. See tuli hästi esile Hiina aktsiaturu languse ajal – siis sekkus valitsus, mis ei suutnud langust peatada. Shanghai Composite indeks kukkus pärast seda üle 40 protsendi.

Peking on sekkunud ka valuutaturule. Keskpank devalveeris jüaani augustis mitu korda, mis tekitas valuuta tulevikuväärtuse suhtes ebakindlust.

Zhou ütles, et Hiina paneb paika uued mehhanismid, mis aitavad finantssektorit liberaliseerida ja arendada. Samuti tahetakse “muuta finantssüsteemi positiivset mõju reaalsele majandusele efektiivsemaks.”

“Välja arendatakse finantsriskide kontrollimiseks mõeldud töövahendid. Samuti vähendatakse finantsüsteemi võimendust, et vähendada süsteemiriski,” ütles ta.

Hetkel kuum