Mait Kraun • 15. november 2015 kell 11:30

Mida ütleb vase hind maailmamajanduse kohta?

Vasekaevandus Tšiilis  Foto: EPA

Vase hindade kukkumine madalaima tasemeni alates 2009. aastast võib anda märkimisväärse vihje maailmamajanduse ja eriti Hiina kohta, kirjutab MarketWatch.

Hiina majandus on maailmas suuruselt teisel kohal. Riik on ühtlasi maailma suurim vaseimportija – 40 protsenti maailma nõudlusest tuleb just Hiinast. Vask on tööstusele üks tähtsamatest komponentidest. Seda kasutatakse nii elektroonikas, autodes kui ka teistes tööstuskaupades. Hiina majanduse jahenemine kajastub selgelt ka toorainete hindades.

Paljude toorainete nõudlus on sõltunud just Hiina mitu kümnendit kestnud kiirest majanduskasvust. Kolmapäeval teatas Hiina valitsus, et riigi tööstustoodangu kasv jaheneb, mis survestab tööstusmetallide hindu tervikuna.

Vask on alates selle aasta algusest odavnenud üle 20 protsendi, selle tonn maksab 4823 dollarit ega paista, et hinnalangus võiks peatuda. Allolevalt graafikult on näha, kuidas vase hind on viimase 10 aasta jooksul liikunud.

Vaseturg jõuab järgmisel aastal juba defitsiiti, aga kardetakse, et tugevam dollar ei lase hindadel tõusma hakata. Tooraineturgude analüüsi- ja konsultatsioonifirma CRU prognoosib, et vase hind langeb 2016. aastal täiendavalt 15 protsenti.

Taastumine oli ajutine

Šveitsi kaevandushiiglase Glencore’i septembris avalikustatud plaan vasetootmist järgneva 18 kuu jooksul vähendada aitas vase hinnalanguse mõneks nädalaks peatada. Nüüd on hind uuesti kukkuma hakanud.

Alusmetallina mõjutab vase hinda eelkõige klassikaline nõudluse ja pakkumise dünaamika. Suurem nõudlus surub hindu üles ja see toetab ka vaske kaevandavaid ettevõtteid. Kui pakkumine on nõudlusest suurem olnud, on hinnad ka langenud.

Suurem nõudlus viitab tavaliselt majandusele, mis kasvab kõigis valdkondades. Vase hind räägib meile praegu aga vastupidist lugu.

Alates 1994. aastast on vase hinnad olnud Standard & Poor’s 500 aktsiaindeksiga negatiivses korrelatsioonis, mis tähendab, et mõlemad on liikunud vastupidises suunas. See muutus 2005. aastal, mil vase hinnad hakkasid liikuma käsikäes aktsiatega. Kui S&P500 tõusis, suurenes ka vase hind. Trend lõppes uuesti 2012. aastal, mida on näha ka allolevalt graafikult.

1990ndatel toimunud aktsiate ja vase hinna lahknemine võis olla seotud ülepakkumisega, sest kaevandajad kasutasid kõrgemaid hindu ära ning suurendasid kasumite teenimiseks tootmist. Praegune hinnalangus iseloomustab aga mõneti ka seda, et Hiina mõju vase hindadele ja tervele maailmamajandusele on kõvasti kasvanud.

Hetkel kuum