Mait Kraun • 20. november 2015 kell 16:34

Nasdaqi indeksit hoiavad vee peal kaks aktsiat

Amazoni pakend  Foto: Scanpix/Reuters

Nasdaq 100 on sellel aastal näidanud paremat minekut kui teised suuremad USA aktsiaindeksid. See on juhtunud aga tänu kahele aktsiale, vahendab CNBC.

Standard & Poor’s 500 indeks on sellel aastal tõusnud 1,1 protsenti, Dow Jones on odavnenud 0,5 protsenti. Nasdaq 100 indeksil on lisanud tunduvalt enam – 10 protsenti.

See aga ei tähenda, et kõigil tehnoloogiasektori investoritel läheb väga hästi. Edu on taganud sisuliselt vaid kaks ettevõtet – Amazon ja Alphabet (varasema nimega Google).

Need kaks ettevõtet on 2015. aastal moodustanud 478 punkti Nasdaq 100 tõusust, selgub FactSeti andmetest. Indeks ise on tervikuna lisanud sellel aastal vaid 419 punkti.

See tähendab, et kui Amazoni ja Aplhabeti aktsiad kaupleks aasta alguse tasemel, oleks Nasdaq 100 indeks hoopis tänavu miinuses.

Ettevõtetele järgnevad indeksis Facebook ja Netflix. Kui ka need välja arvata, oleks Nasdaq 100 indeks tänavu langenud 5 protsenti.

Olukord võib lõppeda nutuselt

„Raha voolab jätkuvalt nelja ettevõttesse. Facebooki, Amazoni, Netflixi ja Google’i (FANG) eemaldamisel on vahe S&P500 indeksiga märkimisväärne,“ ütles investeerimisfirma Rhino Trading Partnersi strateeg Michael Block. „See olukord lõpeb nutuselt,“ hoiatas ta.

Societe Generale USA strateegia juht Larry McDonald usub, et taoline muster peegeldab rahahaldurite ja fondijuhtide hirmu turgude suhtes.

„Tegelikult on inimesed hirmul,“ ütles ta CNBC-le. „Ütleme, et sa pead investeerima raha aktsiatesse. Kui sa oled turu suhtes närviline, siis sa valid kõige suuremad ja likviidsemad aktsiad – näiteks Facebooki, Google’i või Amazoni.“

McDonald arvab, et paari aktsia edu iseloomustab turgude negatiivset meeleolu. See negatiivne meeleolu võtab tema sõnul lõpuks võimust ja viib aktsiad karuturule (langev turg).

Hetkel kuum