Pille Ivask • 28. november 2015 kell 5:00

Hiinas kaovad jäljetult tippjuhid

Hiina president Xi Jinping plaanib riigis suurpuhastust korruptsioonist  Foto: epa

Mitme Hiina tippettevõtte juhid on viimasel ajal kaduma läinud, kirjutab CNN Money.

Näiteks jäi sel nädalal kadunuks Hiina ühe suurema vahendusfirma Hongkongi haru juht, mõni kuu tagasi kadus jäljetult suurpanga juht.

Kui tippjuhid ühtäkki kaovad, ei tea keegi, millal nad naasta võiks. Mõnel juhul ilmub juht umbes kuu aja pärast tagasi, mõnel juhul jääbki kadunuks. Pärast naasmist nad reeglina kommentaare ei jaga ning jäävad kidakeelseks.

Hiina riikliku kontrolli all olev meedia vahendab, et tippjuhte on süüdistatud näiteks altkäemaksu võtmises ning nad on seetõttu uurimise ajaks ametipostilt ajutiselt kõrvaldatud. Teisalt peab märkima, et mingeid täpsemaid kommentaare pole avaldatud ega jagatud.

Põhjuseid, miks tippjuhid ametipostilt maha on võetud, on mitmeid. Ühed pakuvad põhjuseks Hiina presidendi Xi Jinpingi 2013. aastal alustatud korruptsioonivastase võitluse. Samuti on võimaliku variandina välja pakutud suvine aktsiakrahh. Ametnikud teevad praegu kõva tööd, et välja selgitada, kes oli turu kõikumises süüdi.

On kuidas on, Hiina tippjuhtide järsud kadumised on enam kui veidrad. CNN Money tõi välja neli kõige kummalisemat juhtumit. 

Guotai Junan International. Hiina suurim riiklik vahendusfirma Guotai Junan International teatas sel esmaspäeval, et nende Hongkongi haru juht Yim Fung on kadunud. Ettevõte andis ka avalikkusele teada, et juhiga ei õnnestu ühendust saada, mispeale aktsia hind langes 12 protsendi võrra.

Kohalik meedia andis teada, et Yim kõrvaldati ametist seetõttu, et ametivõimud uurivad tema seotust valitsusametnik Yao Gangiga, kelle ülesandeks on reguleerida riigi aktsiaturge. Yao oli Guotai Juani peadirektor aastail 1999-2002.

Ettevõte ja Hiina valitsus pole Yimi juhtumi kohta lähemaid kommentaare jaganud.

Hiina Mishengi pank. Sel aastal teatas Hiina majandusleht, et Mishengi panga president Mao Xiaofeng on seoses uurimisega kinni peetud ning temaga pole võimalik ühendust võtta. Veebuaris teatas pank, et Mao astus ametist tagasi isiklikel põhjustel.

Mitu kuud hiljem pole Mao kadumises endiselt selgust. Ettevõtte aktsia hind on tänavu langenud viiendiku võrra.

Lisaks Maole on kinni peetud veel teisigi pangajuhte. Hiljuti vahistati näiteks maailma ühe suurema panga, Hiina põllumajanduspanga president Zhang Yun.

Ettevõtte China Aircraft juht Poon Ho Man esitas mõni kuu tagasi lahkumisavalduse, põhjendamata oma otsust. Pooni on Hiina riiklik meedia seostanud ettevõttega China Southers Airlines, kellega China Aircraft koostööd teeb. Poon oma lahkumisavalduses meedia spekulatsioone ei kommenteerinud.

Ettevõte on teatanud, et pärast ettevõttest lahkumist pole Pooniga kontakti suudetud saada.

Ettevõtte aktsia hind reageeris segadusele China Aircraftis koguni 26 protsendi suuruse langusega. 

Hanergy. Hiina taastuva energia kompanii Hanergy juht Li Hejun, kes oli kunagi Hiina rikkaim mees, ei ilmunud maikuus iga-aastasele aktsionäride koosolekule. Kohtumine oli algamas, kui Hanergy aktsia hind kukkus vaid ühe tunni jooksul 47 protsendi jagu. Ühtlasi langes ettevõtte väärtus üle 18 miljardi dollari võrra.

Hanergy pressiesindaja lausus, et Li oli aktsionäride koosoleku asemel hoopis Pekingis toimunud Hanergy puhta energia näitusel. Mai lõpus teatas Hongkongi väärtpaberi- ja futuurikomisjon, et Hanergy puhul on käimas uurimine, ent täpsemalt midagi ei avaldata.

Analüütikud näitasid Hanergy puhul üles kahtlusi juba tükk aega tagasi. Selle aasta esimese seitsme kuuga tõusis ettevõtte aktsia hind tervelt 625 protsendi võrra. Eksperdid kahtlustasid, et tegu võis olla turumanipulatsiooniga.

Asi võttis veel kummalisemad pöörded, kui selgus, et Li oli mõne aja eest märkinud, et Hanergy aktsia hind hakkab tulevikus tõenäoliselt langema.

Hetkel kuum