Mait Kraun • 3. detsember 2015 kell 16:52

Saudid: hakake tootmist ise vähendama!

Naftaministrite kokkusaamine  Foto: EPA

Nafta hind on täna tõusnud, sest surve tootmise vähendamiseks on suurenenud. Samas pole mitmed riigid nõus seda tegema, kirjutab MarketWatch.

OPECi kokkusaamine toimub juba homme. Sellel nädalal on erinevad uudised nafta hinna volatiilseks teinud. Eile jõudis WTI naftabarreli hind alla 40 dollari barrelist. Brent sulgus aga alla 43 dollari, mis on madalaim tase alates 2009. aasta märtsist.

Täna on kumbki tõusnud 4,1 ja 4,8 protsenti, sest erinevate allikate sõnul on OPECi riigid nõus tootmist vähendama. Hiljem selgus, et saudid on nõus toodangut vähendama vaid juhul, kui Venemaa, Iraak, Iraan ja teised riigid teevad seda enne või koos nendega. Seega pole saudidega otsest kokkulepet saavutatud.

Lisaks sellele teatas Iraan, et tahab jaanuaris pärast lääne sanktsioonide alt vabastamist tootmist märkimisväärselt tõsta.

Hinnalangus võib jätkuda

Tehniliselt on nafta hind murdnud läbi mitmest tähtsast toetuspunktist. Analüütikute sõnul tähendab see seda, et hinnad võivad kukkuda peagi 7 aasta madalaima tasemeni. OPECi homse kohtumise tulemused võivad nafta hinda veelgi survestada.

„Kolmapäevane sulgumishind avaldab survet nii USA tootjatele kui ka OPECile tervikuna, et tootmist vähendataks,“ ütles WTRG Economicsi ökonomist James Williams.  „Samas tundub, et jätkuvalt on tootmise vähendamine ebatõenäoline stsenaarium.“

„Madalam hind survestab USA tootjaid, et need puurimist tagasi tõmbaks. See tähendab aga tootmise vähendamise kiirenemist,“ ütles ta.

See aga on vesi Saudi Araabia veskile, kes suudab oma turuosa kaitsta madalate tootmiskuludega. „Tundub, et Saudi Araabia tahab tervet turgu põlvili suruda ning nõudluse ja pakkumise olukord neid ei morjenda,“ ütles DTNi analüütik Darin Newsom.

Kõike seda arvesse võttes on tõenäoline, et homsel kohtumisel kokkulepet tootmise vähendamise osas ei saavutata.

 

 

 

Hetkel kuum