Mait Kraun • 9. detsember 2015 kell 11:40

Gundlach: Föderaalreserv teeb suure vea

Varahaldusfirma DoubleLine Capitali asutaja ja juht Jeffrey Gundlach.  Foto: Bloomberg

Miljardärist investor Jeffrey Gundlach hoiatab, et turud on praegu väga halvas seisus ja Föderaalreserv ei peaks intressimäärasid tõstma, vahendab CNN Money.

USA aktsiaturud püüavad näidata ennast elujõulisena väga raskes olukorras,“ ütles Gundlach. Ta asutas Doubleline Capitali, mis juhib rohkem kui 70 miljardit dollarit varasid.

„On palju turge, mis kukuvad või on närvilised,“ ütles Gundlach teisipäeva õhtul. Kuigi aktsiaturud liiguvad külgsuunas, on võlakirjaturg sattunud raskustesse. Riskivõlakirjad on langenud kuue aasta madalaima tasemeni ning võimendusega võlgade turg kukub.

Lisaks sellele on arenevate turgude aktsiaturud kukkunud 2014. aasta septembrist alates ligi 30 protsenti. Ka toorainete hinnad langevad – nafta kukkus sellel nädalal seitsme aasta madalaima tasemeni ning vask kaupleb kuue aasta põhjas.

Gundlach ütles, et Föderaalreservi intressimäärade tõstmine on mõeldamatu, arvestades seda, millises olukorras on antud turud.

Ta ennustab, et Föderaalreserv tõstab intressimäärasid, aga hiljem kahetseb seda. Näiteks Uus-Meremaa Keskpank tõstis kaks korda intressimäärasid nii, et pidi neid peagi uuesti kärpima hakkama. Gundlachi arvates on see USA puhul vägagi tõenäoline stsenaarium.

Föderaalreservi juht Janet Yellen ja teised keskpanga ametnikud on vihjanud, et intressimäärade tõstmine toimub järkjärguliselt.

Gundlach aga ütles, et Föderaalreserv prognoosib ise järgmiseks aastaks 1,38 protsendilist intressimäära. „Tegemist ei oleks sugugi järkjärgulise tõstmisega. See oleks suur intresside tõus“ nentis ta ja lisas, et turgudel on järjest raskem raha teenida.

Hetkel kuum