Mait Kraun • 4 jaanuar 2016

Hiiliv karuturg näitab hambaid

Karu  Foto: EPA

Uus aasta pole investoritele sugugi hästi alanud – maailma aktsiaturud on täna järsus languses ja arvatakse, et augustis nähtud müügilaine võib saada peagi järje, vahendab MarketWatch.

Tänane langus algas Hiinast, kust tulid andmed, et kohalik tööstussektor kahanes juba viiendat kuud järjest. Lisaks ootasid investorid, et lõpeb suuraktsionäridele kehtestatud müügipiirang.

Aktsiaturg kukkus Hiinas 7 protsenti, mille järel peatati kauplemine. Euroopa suuremad turud on langenud vähemalt 2,5 protsenti. USAs on Dow Jonesi indeks langenud eelturul ligi 2 protsenti. „Investoritele uue aasta algus ei meeldi,“ ütles investeerimisfirma AvaTade’i strateeg Naeem Aslam.

„Uus aasta on toonud tagasi võimaluse, et 6-9 kuud kestnud hiiliv karuturg läheb nüüd päriselt käima,“ ütles Jonathan Krinsky investeerimisfirmast MKM Partners.

MKM Partnersi peastrateeg hoiatas, et keskmine aktsia Russell 3000 indeksis (mis esindab 98 protsenti USA aktsiaturust) on „nüüdseks langenud viimase 52 nädala kõrgeimast tasemest 20 protsenti“. Ta ütles, et eelmisel aastal läks hästi vähestel kõrge turuväärtusega aktsiatel. Suuremal osal läks aga väga halvasti. Krinsky sõnul nimetatakse sellist olukorda „hiilivaks karuturuks“.

Tema sõnul võib üldise turu nõrkus jõuda sel aastal ka turuväärtuse järgi kaalutud indeksitesse. Nende all mõtleb Krinsky S&P 500 ja Nasdaq Composite'i indeksit.

Oppenheimer & Co tehniline analüütik Ari Wald ütles, et kui S&P 500 langeb alla 1900 punkti, tuleb turule märkimisväärselt ostjaid. Tema arvates kukub indeks alla selle taseme juba aasta esimeses kvartalis. Ülejäänud aasta suhtes on ta optimistlik ja arvab, et S&P 500 indeks jõuab 2016. aasta lõpuks 2250 punktini.

Hetkel kuum