Mait Kraun • 4 jaanuar 2016

Euroopa ja USA aktsiaturgudel sügav langus

Frankfurdi börs  Foto: Bloomberg

Hiina aktsiaturu järsu languse mõju levis ka Euroopa ja maailma turgudele. Lisaks sellele tekitab muret pingete kasv Lähis-Idas, kirjutab MarketWatch.

USA aktsiaturud alustasid päeva kehvalt. Dow Jonesi indeks kukkus loetud minutitega ligi 350 punkti (2 protsenti) ja S&P 500 indeks odavnes 2,1 protsenti.

Ka kõik suuremad Euroopa aktsiaturud on aasta esimesel kauplemispäeval teinud tubli languse. 

Kukkumisele andsid hoo sisse Hiina majandusnäitajad, mille järgi jätkus tööstussektoris viiendat kuud järjest langus, ning investorite ootus, et lõpeb suuraktsionäridele kehtestatud aktsiate müügi piirang.

"See on väga otseselt seotud Hiinaga ja turud reageerivad tugevalt," ütles investeerimisfirma Wunderlich Securitiesi strateeg Art Hogan CNBC-le. "Hiina ostujuhtide indeks (PMI) pole samas eriti muutunud. Paljud investorid aga usuvad, et 2016. aasta tuleb aktsiatele raske. Miks mitte siis kohe aasta alguses müüa?"

Hiina aktsiaturud jõudsid langeda nii palju, et riik otsustas kauplemise ajutiselt peatada. Shanghai Composite indeks on täna odavnenud 6,9 protsenti.

Suurbritannia FTSE 100 indeks on täna odavnenud 2,2 protsenti. Prantsuse CAC 40 indeks kukkus 2,3 protsenti ja Saksamaa DAX indeks on langenud 3,9 protsenti.

Euroopa aktsiaid koondav Stoxx Europe 600 indeks on odavnenud aga 2,2 protsenti.

Aktsiaturgude langusele aitas kaasa ka Saudi Araabia ja Iraani vaheliste pingete teravnemine.

 

Hetkel kuum