Pille Ivask • 7. jaanuar 2016 kell 11:18

Mure Hiina pärast langetas Euroopa aktsiaturge

Saksa peamine börsiindeks DAX langes alla 10 000 punkti viimati möödunud aasta oktoobris  Foto: epa

Ebakindlus Hiina majanduskasvu ning tulevikuperspektiivide suhtes mõjutas ka Euroopa aktsiaturge.

Euroopa peamine aktsiaindeks Stoxx Europe 600 langes 3,6 protsendi võrra, mis on suurim langus alates augustist. Saksamaa DAX indeks langes 3,5 protsendi võrra, 9854,47 punktini, kirjutab Bloomberg. Alla 10 000 punkti langes DAX viimati möödunud aasta oktoobris.

„Hiina majandusväljavaated muutuvad üha kõhetumaks,“ märkis Aimed Capitali investeeringute juht Daniel Weston. „Hiina nõudlus Euroopa eksportkaupade vastu on vähenenud ning Euroopa tooted ja teenused muutuvad hiinlaste jaoks kallimaks. Augustis ütlesid hiinlased, et valuuta nõrgestamine on ühekordne samm, ent nüüd teab turg, et see on midagi enamat,“ rääkis Weston.

Alates aasta algusest vaatavad investorid Hiina majanduskasvu üha murelikumalt, kuna Hiina majanduskasv mõjutab ka globaalset majandust. Stoxx 600 indeks on sel nädalal langenud juba 6,3 protsendi võrra, mis on tempokaim langus augustist alates. Teadupärast otsustas möödunud aasta augustis Hiina keskpank jüaani nõrgestada ning see tõi kaasa veresauna Hiina börsil. Euroopa aktsiahindade võrdlusaluseks olev indeks langes võrreldes rekordiga 18 protsenti.

Euroopa aktsiate volatiilsusindeks või ka hirmuindeks Vstoxx tõusis euroala aktsiate hulgas 15 protsendi võrra, mis on omakorda kõrgeim tase alates aprillist.

Kohalikud võrdlusalused

Saksa peamine börsiindeks DAX, kuhu kuuluvaid ettevõtteid mõjutab suurte ekspordimahtude tõttu Hiinas toimuv väga, on sel nädalal 8,5 protsendi võrra langenud. Alates novembris saavutatud tipptasemest on indeks langenud 14 protsendi võrra. Möödunud aastal kerkis DAX 27 korda uuele tipptasemele, enne kui suundus karuturule. Seejärel taastus indeks 21 protsendi võrra.

Kõik Lääne-Euroopa aktsiaindeksid langesid. Prantsusmaa CAC 40, Suurbritannia FTSE 100 kui ka Šveitsi SMI indeks langesid kõik 2,9 protsendi võrra. Norra, Rootsi ja Soome börsid olid ühed suuremad langejad, kukkudes 3,8 protsendi võrra.

Volkswageni aktsia hind on sel nädalal kukkunud 15 protsendi võrra, kuna USA justiitsministeerium on Saksa autotootja kaevanud kohtusse seoses emissioonide skandaaliga.

Ühe musta lambana võib aga tuua välja näiteks Taani ehtetootja Pandora, kelle aktsia hind tõusis 3,5 protsendi võrra. Ettevõte teatas, et möödunud aastal tõusis müügiarv 40 protsendi võrra. Seoses kulla hinna tõusuga ning investorite sooviga oma raha ümber paigutada, kerkisid ka kaevandusettevõtte Randgold Resourcesi aktsiad, sedapuhku 1,9 protsendi võrra.

Hetkel kuum