Pille Ivask • 22. jaanuar 2016 kell 7:13

Birinyi: turud teevad murelikuks

Laszlo Birinyi  Foto: Bloomberg

Birinyi Associatesi president ning viimase seitsme aasta jooksul paljude ennustustega täppi pannud investor Laszlo Birinyi lausus, et praegu turgudel valitsev ebakindlus ja teadmatus teevad teda murelikuks.

72aastane investor lausus, et põhjuseid, miks aktsiaturud kehvas seisus on, pole raske välja tuua: Saudi Araabia ja Iraani vahelised pinged, Hiina börsi ning Apple’i käekäik. Põhiprobleem on eelpool mainitute prognoosimises, kuna nad ei allu turu põhialustele. Lisaks mängivad prognooside tegemisel peale makromajanduslike näitajate olulist rolli ka muud indikaatorid. 

Birinyi sõnul on Hiina majandusest arusaamiseks vaja vaadata sügavamale kui üksnes riigi SKP, selleks on tarvis tunda Hiina poliitilist hinge. „See nõuab võimalust vaadata valitsuse poliitilisse agendasse, mis pole aga meie võimuses,“ nentis ta.

Sama lugu on tema sõnade kohaselt ka nafta hinnaga. Majanduslangusest räsitud Venemaa vajab hädasti hinnatõusu, ent pinged Lähis-Idas ei lase sel sündida.

„Seega saab öelda, et kaks peamist aktsiaturgude mõjutajat on nii investorite kui ka traditsiooniliste turujõudude kontrolli alt väljas,“ ütles Birinyi ja lisas, et tema hinnangul peaks turuprognoose käsitlema kui „parimat pakkumist“.

Birinyi hinnangul on praegu parim aeg turunõrkusega võitlemiseks osta tippettevõtete aktsiaid ning ta soovitas muu hulgas vältida energiaettevõtete aktsiaid.

Hetkel kuum