Pille Ivask • 22. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Saudi Aramco: väiksemad tegijad kaovad turult

Khuraisi naftaväli Saudi Araabias  Foto: epa

Saudi Araabia riikliku naftafirma Saudi Aramco juht Khalid al-Falih lausus Davosi majandusfoorumil, et nafta hind hakkab tänavu tõusma ning väiksemad ettevõtted panevad hinnasurve tõttu „poe kinni“.

Al-Falih lausus, et praegune olukord, kus naftabarrel maksab 30 dollarit, pole jätkusuutlik ning on ebaratsionaalne. Samuti prognoosis ta, et väiksemad naftaettevõtted peavad hinnasurve tõttu tegevuse lõpetama.

Al-Falih märkis, et praeguses turuolukorras on paratamatu, et hinnad lõpuks tõusevad. Lisaks lausus Saudi Aramco juht, et Saudi Araabia saab madala nafta hinna talumisega hästi hakkama. Küll aga pole tema sõnul lood samasugused mitme konkurendi puhul.

USA naftatootjad püüavad Al-Falihi sõnul meeleheitlikult naftat toota, et saada laenumaksete tasumiseks piisavalt raha. USA naftaettevõtete edu põhineb valdavalt laenudel, mis võeti ajal, kui naftabarrel maksis keskmiselt 100 dollarit. Mitme analüütiku hinnangul peaks naftabarrel maksma vähemalt 50 dollarit, et USA ettevõtted suudaksid võlgasid katta.

Saudi Aramco võlakoorem on aga väike, mistõttu suudetakse ka madalat hinda taluda. „Mõistagi me ei looda madalale hinnale,“ lausus al-Falih.

Samamoodi pole meelestatud aga teised OPECi liikmed, näiteks Nigeeria on teatanud, et „praegune nafta hind pole mingi hind“. Nii Nigeeria kui ka Venezuela nõuavad OPECi liikmete kohtumist, et nafta hinna teemat arutada. 

Saudide hinnangutest globaalsele naftaturule on välja loetud, et isegi kui saudid tootmist vähendaks, ei aitaks see hinnatõusule eriti kaasa. „Saudi Araabia pole kunagi välja näidanud soovi, nagu tahetaks võtta turu tasakaalustaja roll,“ lausus al-Falih ja lisas, et tema hinnangul on 100 dollarit naftabarreli eest olnud alati liiga palju.

Jaga lugu:
Hetkel kuum