Kadi Neemre • 27 jaanuar 2016

Fedi kohtumine uut infot ei toonud

Foto: EPA

Föderaalreserv otsustas oma täna lõppenud kohtumisel mitte tõsta intressimäärasid ning samuti ei viidatud intressimäärade tõstmise plaani muudatustele.

Seoses ulatusliku segadusega turgudel märkis Fed oma avalduses, et keskpank jätkab volatiilsuse hoolikat jälgimist, vahendab CNBC.

Dokumendis viidatakse, et kuigi majanduskasv on aeglane, on tööturu tingimused paranemas ning püsivalt madal olnud inflatsioon tõusmas. Föderaalreservi ametnikud usuvad jätkuvalt, et naftahindade langus on kõigest ajutine ning peaks keskpikas perspektiivis mööduma. “Lähiajal jääb inflatsioonimäär tõenäoliselt seoses naftahindade langusega madalaks, kuid keskpikas perspektiivis tõuseb see 2%-ni,” märgitakse avalduses.

Jätkuv naftahindade langus, mured Hiina majanduse jahtumise ning nõrkade majandusandmete pärast USAs on saatnud riigi peamised börsiindeksid korrektsiooniterritooriumile.

Tootmisindeksid viitavad tööstussektori langusele, neljanda kvartali ettevõtete tulemused aga 6% langusele võrreldes aastatagusega.

Põhimõtteliselt ei oodanud keegi Fedi jaanuarikuiselt kohtumiselt intressimäärade tõstmist.

Wall Street lootis kohtumisejärgsest avaldusest välja lugeda viiteid intressimäärade edasise tõstmise kohta, kuid aruandes korrati vaid varem väljakäidud väidet, et intressimäärasid tõstetakse “tasapisi”.

Detsembris teatas keskpank, et 2016. aastal plaanitakse intressimäärasid tõsta neljal korral.

Turgude olukord aga viitab sellele, et Föderaalreserv ei saa oma plaanist kinni pidada ning tõenäoline oleks hoopis, et intressimäärad tõusevad ühel või kahel korral.

Alates esimesest intressimäärade tõusust detsembris on S&P 500 teinud ligikaudu 6,5% languse ning 10aastase riigivõlakirja tootlikkus on hoolimata intressimäärade tõusust hoopiski langenud.

Hetkel kuum