Pille Ivask • 27. jaanuar 2016 kell 14:00

Saksa majanduse mootor on sisenõudlus

Saksa majanduse mootor on sisenõudlus.  Foto: epa

Saksamaa majanduskasvu veab tänavu sisenõudlus, eksport võib langeda, teatas Saksamaa majandusministeerium.

Sisenõudluse kasvu toetab eeskätt tugev ja stabiilne Saksa tööturg, samuti odav nafta. Sisetarbimine kasvab tänavu prognooside järgi 2,3 protsendi võrra ehk 0,8 protsenti rohkem kui eelmisel aastal.

Saksa majandus tervikuna peaks tänavu kasvama 1,7 protsenti ehk samas tempos eelmise aastaga. „Saksa majandusel läheb hästi, majanduskasv jääb stabiilseks,“ lausus Saksamaa majandusminister Sigmar Gabriel. „Saksamaal läheb kenasti, ent selleks, et edu säilitada, peame investeerima,“ lisas ta.

Võrreldes teiste eurobloki liikmetega lõikab Saksamaa Euroopa Keskpanga pakutud stiimulitest rohkem kasu. Saksamaa töötuse määr on praegu rekordiliselt madal, palgad tõusuteel ning nafta hind võrreldes eelmise aastaga madalam. Sisetarbimine on kujunemas Saksa majanduse mootoriks. Eksportijad pööravad aeglustuva kasvuga arenevatelt turgudelt pilgu just taastuvate arenenud turgude poole.

Saksa majandusministeerium prognoosib, et ekspordi kasv aeglustub tänavu 3,2 protsendile. 2015. aastal kasvas eksport 5,4 protsendi võrra. Peamiseks põhjuseks on Hiina majanduse olukord.

Lisaks teatas ministeerium, et ka põgenike sissevoolul on tööturule mõju. Raportis lisatakse, et migratsioonikriis kujutab endast „uusi ning suuri väljakutseid“.

Hetkel kuum