Sirje Rank • 29 jaanuar 2016

Jaapan üllatas negatiivse intressimääraga

Jaapani keskpanga juht Haruhiko Kuroda  Foto: Scanpix/Reuters

Jaapani keskpanga juht Haruhiko Kuroda näitas taas, et oskab üllatada, võttes kasutusele 0,1% suuruse negatiivse baasintressimäära.

Seda lisaks keskpanga rekordilisele varaostuprogrammile, mis näeb aastas ette riigi võlakirjade ostu 80 triljoni jeeni ehk 666 miljardi dollari ulatuses.

Kõigi nende meetmete eesmärk on ära hoida Jaapani majanduse tagasilangust mitu aastakümmet väldanud stagnatsiooni ja majandusele laastavat hinnalanguse spiraali.

Jeen nõrgenes teate järel 2,1% 121,33 jeenile USA dollari suhtes.

„See näitab selgelt, et Jaapani keskpank tahtis nõrgestada jeeni, tõsta importkaupade hinda ning elavdada inflatsiooni,“ ütles Bloombergile Tokio Mizuho Banki ökonomist Daisuke Karakama. „Me ei tea, kuivõrd see negatiivse intressimäära poliitika ka majandusele kasulik võiks olla.“

Samas näitab Jaapani keskpanga üllatuslik samm ka seda, kui vähe on keskpangale hoobasid jäänud. Tugiostude tõttu on juba kolmandik Jaapani valitsuse võlakirjadest keskpanga bilansis ning riigi võlakoorem on kasvanud 230%-le SKPst, kirjutas Wall Street Journal.

Keskpanga kolm aastat väldanud tugiostude järel on inflatsiooniootused Jaapanis taas nõrgenemas ning turbulents turgudel riskib tühjaks teha keskpanga erakorraliste meetmetega seni saavutatu – jeeni nõrgenemise ja aktsiahindade tõusu.

Jaapani keskpanga ootamatu samm võib ajendada ka ülilõdva rahapoliitika kursilt ära keeranud USA keskpanka baasintressimäärade tõstmist edasi lükkama.

Hetkel kuum