Kadi Neemre • 9 veebruar 2016

Dennis Gartman: Fed on liiga avameelne

Foto: EPA

Parim viis, kuidas Föderaalreserv saaks aidata kehvas seisus aktsiaturgu, oleks “mitte midagi teha”, märkis tuntud turuanalüütik Dennis Gartman.

“Ma loodan, et Fed hoiab oma suu mõnda aega kinni,” sõnas The Gartman Letteri kirjastaja CNBC-le.

“Kui Föderaalreserv suundub vastassuunda, alustab rahanduspoliitika lõdvendamist, siis tekitaks see segadust.”

Peale havimat jaanuarit alates 2009. aastast, ei näita ka veebruar turgudel paranemise märke. See on aga nii mõnedki Wall Streeti vaatlejad pannud mõtlema, et ehk otsustab Fed hoopiski intressimäärasid nende tõstmise asemel kärpida.

USA aktsiate futuurid olid täna hommikul surve all, kuna Jaapani turud kukkusid üleöö 5,4%. Eile kukkus Dow Jones 400 punkti, kuid sulgumise ajaks suutis siiski poole kaotatust tagasi teha.

Enne tänast börsi avanemist olid Dow Jones ja S&P 500 korrektsiooniterritooriumil ning Nasdaq oli karuturu äärel.

Fed tõstis eelmise aasta detsembris esimest korda üle üheksa aasta intressimäärasid ning prognoosis, et sellel aastal tõstetakse intressimäärasid veel neljal korral.

Vaid vähesed analüütikud usuvad, et poliitikud tõstavad keset keerulisi turuolusid, madalaid nafta hindu ja muresid Hiina pärast, intressimäärasid nii agressiivselt kui algselt planeeritud.

Gartmani lootus, et Fed vaikib, jääbki aga lootuseks, kuna kolmapäeval ja neljapäeval teeb Janet Yellen avalduse majanduse olukorra kohta.

Gartmani sõnul on Fed viimase dekaadi jooksul olnud liiga läbipaistev.

“Föderaalreserv on oma läbipaistvusega natuke liiale läinud,” sõnas ta.

“Vahel kuluks meile natuke suitsukatet, vaikimist ja ähmasust ära.”

 

 

Hetkel kuum