Rainer Saad • 9 veebruar 2016

Rubla kurssi liigutati pahavaraga

Vene rublad.  Foto: Reuters/Scanpix

Häkkerid kasutasid Venemaal rubla kursi kõigutamiseks pahavara, teatas Moskvas asuv küberkaitsefirma Group-IB.

Vene keelt kõnelevad häkkerid kasutasid Kaasani panga Energobanki süsteemides pahavara nimega Corkow Trojan ning tegid eelmise aasta veebruaris tehinguid rubla-dollari kursiga, mis oli pahavaraga võltsitud.

Volatiilsus kestis 14 minutit ja selle käigus kõikus dollari kurss 55 ja 66 rubla vahemikus, mis oli oluliselt erinev ülejäänud turu kursist. Nende tehingute tõttu sai pank 244 miljonit rubla (u 3,2 miljonit dollarit) kahjumit. Group-IB teatel ei ole praegu selge, kas häkkerid ise kasu said või oli tegemist alles testplatvormiga tulevaste rünnakute jaoks.

„See on esimene tõestatud rünnak, mille käigus seda viirust kasutati,“ ütles Group-IB juht Dmitri Volkov Bloombergile. „Pahavara võib nakatada ka arvuteid, mis ei ole internetti ühendatud.“

Group-IB teatel on Corkowi pahavara hinnanguliselt 250 000 arvutis kogu maailmas ning nakatunud on rohkem kui 100 finantsinstitutsiooni.

Augustis kasutati Corkowi pahavara selleks, et rünnata Venemaa pangakaartide süsteemi, mille käigus varastati Venemaal pangaautomaatidest miljoneid rublasid. Corkowi loojaks on Venemaal tegutsev küberkriminaalide grupp Metel.

Hetkel kuum