Rainer Saad • 11. veebruar 2016 kell 14:00

Saxo Bank: Yelleni esinemine oli kohutav

Saxo Banki peaökonomist Steen Jakobsen.  Foto: Saxo Bank

Saxo Banki peaökonomist Steen Jakobsen kritiseeris teravalt USA keskpanga juhti Janet Yellenit tema kolmapäeval peetud küsimuste ja vastuste vooru pärast, mis jättis mulje, et Yellen pole päris kursis kõigega.

Järgneb Jakobseni kommentaar:

Eile Kongressile peetud kõne näitas USA poliitikat ja keskpanka halvimast küjest – poliitikud olid ebaviisakad ja asjatundmatud, üks senaator väitis koguni, et intressid tõusid 28% sel aastal!

Sellega seoses meenus mulle Lõuna-Aafrika president, kes ei tajunud erinevusi tuhandete ja miljardite vahel. President Zuma finants- ja numbriline kirjaoskamatus on üks teema, sellest märksa hullem on aga olukord, kus Föderaalreservi juhist on sedavõrd vähe abi ja kõnet pidades on tema pilk tihti kui valgusest pimestatud põdral. Uskumatu! Olen kindel, et Yellen on suurepärane majandusteoreetik, kuid tema kolmapäevane esinemine on tõenäoliselt halvim, mida ma olen kogenud keskpankurilt kunagi kuulnud.

See on suur probleem. Fed tuli kohtumisele väga vähese tõsiseltõetavusega ja “sündmuse” toimumine ei muutnud seda kuidagi moodi paremaks. Selle asemel on meid jäetud küsima, kuidas need keskpankurid kavatsevad “aidata” turgu. Üks senaator küsiski: “Yellen, millised vahendid need on, millest te räägite – intressid on nullilähedased niikuinii?” Mida Yellen vastas? “No meil on võimalik “hoida neid madalal pikemat aega …”!

Yellen ei öelnud midagi, mis turgu toetaks. Ta lahkus Kapitooliumi hoonest räsituna ning täna on ta tagasi.

Turg jäi stabiilseks peamiselt tänu kahele põhjusele: võimalusele, et Euroopa Keskpank järgmises rahapoliitika lõdvendamise etapis võib osta pankade võlgasid, ning ootusele, et G7 Shanghai kohtumisel kujundatakse olulisi seisukohti.

Hetkel kuum