Mait Kraun • 20. veebruar 2016 kell 13:09

Austraalia trotsib tooraineturu krahhi

Austraalia lipp  Foto: EPA

Suure kaevandussektori poolest tuntud Austraalia olukord ei ole sugugi nii kehv kui võiks, kirjutab MarketWatch.

Teiste suurte toorainete eksportijate nagu Brasiilia ja Kanada olukord on palju hullem. Toorainete hinnalangus kiirenes poolteist aastat tagasi, mil sai selgeks, et ka Hiina majandus võib aeglustuma hakata. Tundub, et Austraalia on aga madalseisust juba välja tulnud ning järgmise kahe aasta jooksul toimub taastumine, prognoosivad paljud majandusteadlased.

„On mäkrimisväärseid väljakutseid, aga majandus jätkab mõõdukat kasvu,“ ütles Austraalia Keskpanga juht Glenn Stevens.

Majanduse üleminek teenustele

Austraalia sitkuse võib kirjutada eelkõige kahe trendi arvele – infrastruktuuri investeeringud ning majandusstruruktuuri muutumine (kaevandamiselt teenustele). Trendile on kaasa aitanud nõrk Austraalia dollar ja aeglane palgakasv. Kõik see on teinud Austraalia tooted maailma kontekstis konkurentsivõimelisemaks.

Eelmise kümnendi buumiperioodil investeerisid Austraalia ettevõtted tootmise laiendamiseks miljardeid dollareid. Sellega moderniseeriti riigi kaevandust, raudteid ja sadamaid. See on aitanud tootmiskulusid vähendada, mis on muutnud Austraalias kaevandatud rauamaagi ja kivisüsi maailmas konkurentsivõimelisemaks. Trendi peaks järgmistel aastatel toetama maagaasi müük. Maagaasi tootmise alustamiseks investeeritud miljardeid dollareid.

Hiina nõudlus toorainete vastu on vähenema hakanud. Austraalia on tänu oma eelistele aga erandiks – Hiina nõudlus Austraaliast toodud toorainete vastu püsib stabiilne. See on aitanud vähendada ka töötuse määra, mis on langenud 5,8 protsendini.

Buumiaja investeeringud jätkuvalt tasuvad

„Investeeringud, mis tehti buumi ajal, on jätkuvalt produktiivsed. Ka praegusel ajal, mil toorainete hinnad on väga madalal,“ ütles Austraalia Rahvusliku ülikooli majandusprofessor Warwick McKibbin.

Austraalia majandusele on tuge pakkunud ka see, et traditsioonilise kaevandamise kõrvale on tekkinud ka tugev teenindussektor – näiteks tervishoid, haridus ja turism. 2015. aastal külastas Austraaliat miljon Hiina turisti. Nendes sektorites on loodud palju töökohti, mis on kompenseerinud kaevandussektori koondamisi.

„Austraalial on vibu jaoks varutud rohkem kui üks nool,“ ütles ANZi endine peaökonomist Saul Eslake. Riigi keskpank prognoosib, et Austraalia majanduskasv ulatub sellel ja järgmisel aastal 3 protsendini. Eelmise aasta kolmandas kvartalis ulatus majanduskasv 2,5 protsendini (eelmise aasta sama perioodiga võrreldes).

Olemas ka tugevad riskid

Tõsi, Austraalia majandust varitsevad ka riskid. Valitsuse võlg kasvab ja see on tekitanud spekulatsioone, et riik kaotab oma AAA krediitireitingu. Austraalia eksport kukkus detsembris ühe kuuga 5 protsenti, sest hinnad langesid. Kusjuures eksporditulu on vähenenud juba kaks aastat järjest. Rauamaagi ja kivisüsi suuremad tootmismahud pole piisavalt kiiresti kasvanud, et hinnalangust kompenseerida.

Lisaks sellele on Austraalia murekohaks ka peamiste kaubanduspartneritega (näiteks USA ja Jaapan) seotud riskid. Kindlasti saab välja tuua ka Hiina – ei teata, kui sügavaks sealne majanduse aeglustumine kujuneb ning mida tehakse jüaaniga. Austraalia reageerimisvõime on aga madal, sest keskpank on viinud intressimäärad juba rekordmadalale.

„Hiina majandus on paljude vaatlejate jaoks suurimaks riskiks,“ ütles keskpanga juht parlamendi ees peetud kõnes. „Hiljutist ärevust saab kõige paremini sellega, et turud ei tea täpselt, mida Hiina poliitikud teevad.“

Warwick McKibbin prognoosis veidi vähem kui aasta tagasi, et Austraalia majandussurutise tõenäosus on 50 protsenti. Praeguseks on ta veidi tagasi tõmbunud ning peab tõenäosuseks 20 protsenti, sest riigi eksport on tugev.

Teistel läheb veel halvemini

Kanadal ja Brasiilial ei ole toorainete hinnalanguse valguses nii hästi läinud. Brasiiliat on tabanud kümnendite suurim majanduslangus, Kanada kaalub aga suuremahulisi infrastruktuuri investeeringuid, et majandust ergutada.

Valitsus prognoosib, et Austraalia rauamaagi eksport on selle aasta juuniks viie aasta taguse ajaga võrreldes kahekordistunud (818 miljonit tonni aastas). Maagaasi eksport peaks tõusma aga 80 protsenti 36,2 miljoni tonnini.

„Ülejäänud maailma kaubandus kuivab kokku, aga Austraalia paistab silma just ekspordiga – nii kaevandussektoris kui ka teenustes. Need panevad majanduse kasvama,“ ütles HSBC Austraalia peaökonomist Paul Bloxham.

 

Hetkel kuum