Kadri Põlendik • 24 veebruar 2016

Saudi Araabia naftaminister avaldas naftatootjatele karmi tõe

Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi  Foto: EPA

Suurte kuludega tootjad peavad kas kulusid vähendama, raha laenama või tegevuse lõpetama, teatas täna maailma mõjuvõimsam naftamees, Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi.

“See kõlab karmilt ja kahjuks ongi karm, kuid see on kõige tõhusam viis turgude tasakaalustamiseks,” ütles Ali al-Naimi USAs Houstonis IHS CERAWeek energiakonverentsil, kuhu on kogenud tuhanded tippjuhid. Saudi Araabia naftaministri sõnum tähendab tootjatele suuremaid kulukärpeid, rohkem vallandamisi ja naftapuurimisplatvormide seismajätmist, vahendab Bloomberg.

Naftatööstusele märgib see hoiatus veel kuid või isegi aastaid kestvaid finantsprobleeme. S&P 500 nafta ja gaasi indeks on alates 2014. aasta keskpaigast kukkunud 60% ja jõudnud madalaimale tasemele alates 2009. aastast. Rämpsreitinguga USA naftafirmade võlatootlus on rohkem kui 20%, mis on Bank of America Corp. hinnangul viimase 20 aasta kõrgeim tase.

Naimi ütles Houstonis, et Saudi Araabia hinnangul piisaks naftatootmise külmutamisest - milles hiljuti Venemaaga kokku lepiti - selleks, et turgu tasakaalu saada. Ta selgitas, et aja jooksul kaoksid turult kõrgete kuludega tootjad ja kasvav nõudlus neelaks aegamööda ületootluse. Rahvusvahelise Energiaagentuuri IEA hinnangul tähendaks see veel kahte aastat madalaid hindu. Külmutamise kokkulepe aga ei vähenda tootmist, märkis naftaminister.

Houstonis seisis Ali al-Naimi samade inimeste ees, keda Saudi Araabia tahab sundida tegevust lõpetama, Põhja-Dakota ja Kanada tootjatest kuni Brasiilia ranniku süvaveekaevandajateni, kellel on kasumi teenimiseks väga vaja, et nafta hinnad kerkiksid praegusest tasemest märkimisväärselt kõrgemale. Viimase pooleteise aasta jooksul on nad võidelnud ellujäämise nimel, pärast seda kui Ali al-Naimi viis 2014. aasta novembris OPECi hinnasõtta kõrgete kuludega tootjate vastu. Naftaminister pole sellest ajast saadik USAs avalikult esinenud.

Naimi rõhutas, et Saudi Araabia ei ole ühegi tootja vastu sõjas, kuid tema eesmärk on selge. “Me teeme seda, mida teeks iga teine tööstuse esindaja siin ruumis,” ütles ta kuulajatele.

Hetkel kuum