Mait Kraun • 26. veebruar 2016 kell 17:47

USA majandus kasvas oodatust enam

USA lipp  Foto: EPA

USA neljanda kvartali majanduskasvu korrigeeriti suuremaks. Selle põhjustas eelkõige aga kaubavarude suurenemine, mis võib omakorda selle aasta majanduskasvu pidurdada, vahendab MarketWatch.

USA majanduskasv korrigeeriti 1 protsendini. Varasemalt arvati, et majandus kasvas neljandas kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 0,7 protsenti.

„Kokkuvõtvalt võib siiski öelda, et neljanda kvartali majanduskasv oli ikkagi mõõdukas,“ ütles Capital Economicsi USA ökonomist Paul Ashworth.

Ka 2016. aasta algust on USA majandus pehmelt alustanud ja on tõenäoline, et suured kaubavarud ei aita majanduskasvule kaasa. Ettevõtted võivad tootmist hoopis koomale tõmmata, et varud liiga suureks ei paisuks.

Kaubavarude väärtus, mis arvestatakse sisse ka SKPsse, tõusis 81,7 miljardi dollari võrra. Varasemalt arvati, et varud kasvasid 68,6 miljardi võrra, teatas USA kaubandusministeerium.

Tarbimine kasvas neljandas kvartalis 2 protsendi võrra. Prognoositi aga 2,2 protsendilist kasvu. See näitaja oli tunduvalt nõrgem kui kevadel ja sügisel.

Ka ettevõtted tõmbasid oma kulutusi koomale. Uutesse seadmetesse investeeriti 6,6 protsenti vähem raha ning büroopind kukkus 1,9 protsenti.

On ka üks hea märk – valitsus teatas eraldi raportis, et tarbimine kasvas jaanuaris 0,5 protsenti. See võis aidata ettevõtetel vähendada üleliigseid kaubavarusid.

 

 

Hetkel kuum