investor Toomas • 3. märts 2016 kell 13:45

Investor Toomas: värske raha Tallinna börsil

Tallinna börs.  Foto: Scanpix

Veebruari teine pool on kohaliku börsiindeksi liikuma pannud ja aktsiaraamatutest nähtub, et suure ostuhuvi taga võib olla teada-tuntud Norra naftafond.

Tallinna börsil noteeritud ettevõtted ei ole fundamentaalnäitajate poolest teab mis odavad. Neljanda kvartali majandustulemused vastasid laias laastus ootustele ning väljavaated kasvada ja kasumlikkust kergitada paistavad võrdlemisi piiratud. Maailma finantsturud visklevad ebamäärase tuleviku ees sinna-tänna. Sellises olukorras on OMXT napilt kahe nädalaga kerkinud kuus protsenti.

Norra riigi „toetus“

Olen juba rohkem kui tosinkond aastat jälginud Tallinna börsi, mis teadupärast on alati olnud õhuke ja ebalikviidne ning paraku kipub aastast aastasse käivet veelgi kaotama. Sestap olen ka märganud, et siinsete hinnaliikumiste taga on väga tihti välismaised institutsionaalsed investorid. Fondide sisseostud upitavad hindu ja kui mõni fond otsustab oma osalusest ühes või tihtilugu isegi mitmes Tallinna börsiettevõttes loobuda, siis pannakse fundamentaali jälgiva kohaliku väikeinvestori närv tõsiselt proovile.

Paistis nii, et ka seekordse ootamatu elavnemise, kui teatud aktsiad arvestatava käibega päevast päeva tõusma hakkasid, pidi tingima mingi välisfond. Ning tõepoolest, börsiettevõtete aktsiaraamatutesse on ilmunud uus nimi: Norra valitsus. Veebruari lõpu seisuga on Norra omandanud Citibanki vahendusel umbkaudu pooleprotsendilise osaluse Olympicus, Silvanos ja Tallinna Kaubamajas, soetanud üle miljoni Tallinki aktsia ja võtnud näpuotsaga ka Merko Ehitust.

Ei saa küll kindlalt väita, aga võib suure tõenäosusega oletada, et „Norra valitsus“ on riigi reservfond ehk Norra naftafond, mis investeerib naftatulusid praeguste ja tulevaste Norra pensionäride jaoks. Kui nii, siis võime eeldada, et tegemist on väga pikaajalise investoriga. Tõsi, hiljuti on tulnud teateid, et naftatulude kahanemise tõttu on Norra riik asunud reservist raha välja võtma, niisiis kindel ei või milleski olla.

Iseenesest on ju tore, et aeg-ajalt mõni välisinvestor meid leiab. Oleks neid siin rohkem kauplemas, võiks Tallinna börsile jälle elu sisse puhuda ja leiaksid sellised ühe investori soolod ka ehk hõlpsamini vastaspoole.

Kas väikeinvestori võimalus?

Spekulandi võimalus on praegu toimuv kindlasti. Nii mõnigi mu tuttav on suurinvestorite käitumist jälgides tabanud võrdlemisi hästi hetke, mil hinnasurve ülemüüdud aktsiale lakkab ja kurss ülespoole korrigeerub. Või siis sõitnud suurinvestori ostuhuvi ära kasutades nii-öelda kiiluvees kaasa. Minu investeerimisstrateegiaga selline kauplemine kokku ei sobi. Just kauplemiseks ma seda nimetan, niivõrd kui meie börsil üldse kauplemisest saab rääkida. Perspektiiv oleks maksimaalselt mõne nädala pikkune ja nõuaks päevast päeva närvilist turujälgimist.

Samas ei jää mul muud üle kui heaks kiita Norra fondi valikut. Kuuluvad ju Tallink ja Olympic ka minu portfelli, mis nüüd jälle pisut kosutust saab. Kaubamaja ostmisega jäin juba ammugi hiljaks, seda pean endale tunnistama. Silvanot ja Merkot hoian pikas perspektiivis sihikul. Huvitav siiski, et pole ostetud Tallinna Vett.

Aga nagu öeldud, suurinvestori meeleolud on minusugusele väikesele tegijale kauged ja hoomamatud. Mina jälgin aktiivselt ettevõtete tulemusi ja eelistan selliseid rallisid ohutust kaugusest vaadata.

Hetkel kuum