Birjo Must • 15. märts 2016 kell 7:13

Dollari võidukäik pole kaugeltki lõppenud

Analüütikute sõnul on dollaril veel tõusuruumi.   Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi USA dollar on juba korralikult tugevnenud, siis on sel ruumi veel vähemalt 10%-liseks tõusuks, arvavad valuutastrateegid ja -analüütikud.

Seda isegi juhul, kui USA Föderaalreserv sel nädalal intressimäärasid ei tõsta, vahendab MarketWatch.

"Dollaril on veel 10-15% minna," arvas Morgan Stanley analüütik Andrew Sheets.

Täna algav Fedi kahepäevane kohtumine annab olulisi vihjeid selle kohta, millal toimub järgmise intressimäärade tõstmine. Lisaks võib see määrata ära taseme, kuhu dollar pikaajaliselt liigub.

USA majandust peetakse globaalses võrdluses säravaks kohaks ning Fed on arenenud riikide seas ainus keskpank, mis kavatseb oma rahapoliitika uuesti normaalseks muuta. Jaapani keskpank viis baasintressimäärad negatiivseks ning Euroopa Keskpank üllatas möödunud nädalal stiimulprogrammi laiendamisega. Ka arenevad turud vaevlevad Hiina aeglustuva nõudluse ning toorainehindade languse käes.

See kõik on hoidnud dollariindeksi viimase paari aasta jooksul tõusuteel ning kui USA majandus ei võta ootamatut suunda, siis peaks sealne valuuta tugev püsima.

Goldman Sachs prognoosib samuti, et dollar tõuseb sel aastal 9% ning Fed jätkab rahapoliitika kitsendamist juunis.

Euroopa Keskpank oli üks esimestest, kes viis 2014. aasta juunis intressimäärad negatiivseks. Sellele järgnes tänavu jaanuari lõpus ka Jaapani Keskpank. Möödunud nädalal kärpis Euroopa Keskpank intressimäärasid veelgi ning suurendas võlakirjade ostuprogrammi.

Hetkel kuum