Kadi Neemre • 18. märts 2016
Jaga lugu:

Bernanke: USA rahanduspoliitika võimalused on ammendumas

Foto: EPA

“USA ja teiste arenenud riikide rahanduspoliitika on ammendumas, kuid Föderaalreservil on potentsiaalse majanduse jahtumise korral veel varuvariante, mida kasutusele võtta,” sõnas endine Föderaalreservi juht Ben Bernanke.

Oma avalduses märkis Bernanke, et tasakaalustatud rahaline-eelarveline reageering oleks majanduse ergutamiseks parem kui vaid rahanduslike meetodite kasutamine. Bernanke hindas erinevaid Föderaalreservi käsutuses olevaid võimalusi, märkides, et negatiivsed intressimäärad tooksid väikese kasu, kuid intresside alandamine negatiivseks on siiski vähetõenäoline.

“Ma usun, et lähitulevikus USAs see variant kasutusele ei tule. Sellest hoolimata tuleks Föderaalreservile kasuks, kui seda varianti analüüsitaks,” märkis Bernanke.

USA keskpank jättis oma sellenädalasel kohtumisel intressimäära muutmata ehk 0,25%-le. Föderaalreserv viitas, et sellel aastal võib ees oodata kuni kaks intressimäärade tõusu. Kuna intressimäärad on praegu niigi äärmiselt madalad, kaaluvad analüütikud erinevaid variante, mida Fed võiks potentsiaalse majanduse jahtumise korral ette võtta.

Bernanke sõnul võib keskpank ühe lahendusena kasutusele võtta suurema hulga sularaha saatmise ringlusesse.

Suurem võlakirjade kokkuost aga võib turge hirmutada ning ei pruugi osutuda nii efektiivseks kui see oli peale finantskriisi.

Kolmapäeval kinnitas Föderaalreservi juht Janet Yellen, et keskpank ei aruta praegusel hetkel poliitikakursi muutmist.

“Ma tahaksin selgeks teha, et poliitikakursi muutmine ei ole teema, mida me praegusel hetkel arutaksime. Komitee on jätkuvalt kindel, et me oleme praegu kursil, kus majanduse olukord paraneb ning inflatsioon on taas tõusmas,” sõnas Yellen.

Bernanke sõnul on turgude hirm negatiivsete intressimäärade osas ülepaisutatud ning nende rakendamine tooks kaasa vaid tagasihoidliku kasu ja mõistlikud kulud.

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum