Mait Kraun • 26. märts 2016
Jaga lugu:

Kas tasub üritada aktsiaturge ületada?

Aktsiagraafik  Foto: EPA

Püüdlus turgude tootlust ületada võib lõppeda katastroofiliselt, kirjutab Merriman Wealth Managementi asutaja ja mitme investeerimisalase raamatu autor Paul Merriman. Ta annab ka soovitusi kaalutletud valikute tegemiseks.

On palju viise, kuidas investorid võivad omale jalga tulistada. Üks tuntumaid on püüd turgude tootlust ületada. Paljud uuringud on tõestanud, et inimesed, kes seda püüavad, jäävad turgude tootlusele kõvasti alla.

Avaldame Paul Merrimani arvamuse turgude ületamise kohta.

Võta veidi tagasihoidlikum eesmärk

Siin on minu tees: kui sa suudad ennast tagasi hoida ning ei proovi turgusid ületada, siis sa võid väga odavalt ja kergesti saada keskmisest paremat tootlust. Jah, ma ütlesin seda: kergelt ja odavalt.

Siiski on maailmas tuhandeid (võib-olla ka miljoneid) investoreid, kes üritavad iga hinna eest turgude tootlust ületada. Kui sa oled nende hulgas, siis tõenäoliselt teed sa mitmeid halbu valikuid ja otsuseid. Näiteks selliseid:

Sa usaldad informatsiooni ja nõuannete kogumisel valesid inimesi;Sa maksad liiga palju teenustasudeks (ja tõenäoliselt ka maksudeks);Sa võtad palju mittevajalikke riske;Sa ei suuda oma investeeringuid piisavalt hajutada;Sa muretsed liiga palju oma investeeringute pärast, mis hakkab sinu meelerahu segama;Sa keskendud lühiajalistele tulemustele, mis ei ole tegelikult tähtsad;Sa teed otsuseid emotsioonidest lähtuvalt.

Teoorias võib turgude ületamine tagada suure edu ja kasumid. On aga tõenäolisem, et püüdlused lõpevad ebaõnnestumisega ning sa võid investeerimisest isegi loobuda.

Minu soovitus: selle asemel, et püüda teisi investoreid üle kavaldada, peaks püüdma hoopis terve turu tootlust. Pikemas perspektiivis oled sellega rohkem kui pooltest investoritest paremas seisus.

Teoorias on turgude tootluse saamine väga lihtne. On loodud mitmeid börsil kaubeldavaid fonde (ETFe), mis järgivad Standard & Poor’s 500 indeksi liikumist. Sama kehtib tegelikult ka teiste suuremate varaklasside kohta.

Mis sind takistab?

Reaalses elus tekivad aga takistused, mis ei luba antud tootlust saavutada. Erinevad kulutused, maksud ja ebaefektiivsused on vältimatud. Keegi peab ju börsil kaubeldava fondi looma ja seda haldama.

See maksab aga raha. 0,1 protsendi loovutamine ei pruugi tunduda midagi erilist. Pikaajaliselt võib see tähendada aga tuhandeid eurosid. Mõistlikud investorid maksavad teenustasudeks võimalikult vähe raha.

Teiseks võib välja tuua investori käitumise. Ka see osutub pahatihti takistuseks. Kuna seda on võimalik kontrollida, siis pühendan ülejäänud kolumni just käitumuslikule poolele.

Investorid, kes püüavad turgu ületada, panevad oma raha lõpuks fondidesse, mis on näidanud viimasel ajal head tootlust. See on suur viga. Investorid muretsevad liiga palju lühiajaliste liikumiste pärast ja see teeb heade otsuste tegemise väga raskeks.

Inimesed, kes teavad, et nad peaksid riskid kontrolli alla võtma või rohkem hajutama, lükkavad oma tegevust edasi. Seda just lühiajaliste turutrendide tõttu, mis on neile tekitanud erinevaid emotsioone. Mõnikord muretsevad nad näiteks Föderaalreservi pärast.

Turgudest kaks korda väiksem tootlus

Liiga paljud investorid vaatavad seda, mis on toimunud eelmisel nädalal või mõtlevad, mis saab järgmisel nädalal. Kollektiivne tulemus on turgude vale ajastamine. Kui nad lõpuks tegutsevad, siis toimub see emotsioonide, mitte ratsionaalse plaani ning faktide ajendil.

Bostoni uuringufirma DALBAR on sellist käitumist uurinud alates 1992. aastast. Nad on näidanud, et sellise käitumise rahaline mõju võib olla katastroofiline. Kui me hirmu ja ahnuse ajendil turgudel oste ja müüke teeme (teisisõnu üritame turge ületada), siis kollektiivselt saame me kaks korda väiksemat tootlust kui mitte midagi tehes.

Asi muutub veelgi hullemaks. Paljud investorid näevad kurja vaeva, et leida endale nõustaja, kes suudab turge ületada. Seejärel ignoreerivad nad emotsioonide tõttu tema nõuandeid ning teevad enda kauplemisotsuseid. Kõike seda tehakse selleks, et turge ületada.

Võid arvata, et sellised juhtumid on harvad. Uuringutest on selgunud, et selline tegevus pole investorite seas sugugi haruldane.

Pea kinni!

Järgmine kord, kui sul tekib tahtmine teised investorid üle kavaldada ning midagi osta või müüa, küsi endalt kaks küsimust:

Kas ma teeksin selle otsuse, kui ma peaksin sellega kümme aastat elama, ilma et ma seda muuta saaksin?Kas ma olen nõus seda aktsiat ostma ka siis, kui selle hind langeb 20 protsenti?

Kui sa võtad veidi aega ning mõtiskled nende teemade üle, siis on hea võimalus, et emotsioonid ei tee sinu eest otsuseid. Sa muutud rahulikumaks ning teed paremaid valikuid.

Alternatiiv närvide kulutamisele: investeeri madalate teenustasudega indeksfondidesse. Need säästavad sulle raha ning sa ei pea tundma kahetsusvalu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum